Hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yönetimi
Management of occupational health and safety systems
  1. Tez No: 365818
  2. Yazar: DEMET SARITAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada sağlık sektöründe çalışanlara ilişkin olarak yapılmış iş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri ele alınmış ve bu kapsamda radyoloji teknikerlerinin görüşlerine göre iş sağlığı ve güvenliği yönetimine yönelik tutum ve algıların ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede araştırmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili genel bilgilere, ikinci bölümünde sağlık sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin kuramsal bilgilere, üçüncü bölümde ise radyoloji teknisyen/teknikerlerinin iş sağlığı güvenliği algılarına yönelik bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırma dahilinde İstanbul Çekmece Bölgesinde görev yapan 143 radyoloji teknisyen/teknikerlerine ulaşılarak anket uygulanmıştır. Araştırmada sonuç olarak radyoloji teknisyenlerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda karşılaşılan genel risk düzeyini yüksek buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, occupational health and safety regulations are discussed for the employees in the healthcare industry. This study is aimed at measuring occupational health and safety regulations based on the radiology technicians opinions and perceptions. In the fırst part of this research, the general information of about occupational health and safety is given. Secondly, institutional information related to occupational health and safety in the healthcare industry is delivered. Lastly, a research based on radiology technicians perceptions and observations on occupational health and safety systems is covered. During this research, a survey was taken by 143 radiology technicians working in Istanbul's Çekmece area regarding the awareness of their occupational health and safety. Inconclusion, it is has been found out that radiology technicians carry high risks due to currrent occupational health and safety regulations.