Bireysel kariyer planlamanın örgütsel bağlılığa etkisi: Çağrı merkezi uygulaması
Impact of individual career planning on organizational commitment: A research on call centers
  1. Tez No: 365821
  2. Yazar: YAĞMUR BAYDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında bireysel kariyer planlamanın örgütsel bağlılığa etkisi, çağrı merkezi sektöründe incelenmiştir. Uygulamada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında derlenen anket formu 2014 Ağustos ayında çağrı merkezi sektöründe görev yapan 121 müşteri hizmet yetkilisi üzerinde uygulanmıştır. Uygulama kapsamında demografik sorular, bireysel kariyer planlama soruları ve örgütsel bağlılık anket soruları derlenmiştir. Ankete verilen cevaplar sonucunda elde edilen verilerin SPSS 21.0 programında güvenirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip; faktör analizi, non-parametrik korelasyon analizi yöntemleriyle değerlendirmesi sağlanmıştır. Bireyin örgütsel bağlılık anlayışı; hem bağlı bulunduğu kurumla hedef ve beklentilerinin birbirini tamamlaması hem de örgütü etkileyen herhangi iyi ya da kötü bir durumda örgütteki varlığını devam ettirmek istemesi olarak algılanmalıdır. Bunun içinde iş gören, bireysel kariyer planlama sürecini mevcut örgütü üzerinde yapılandırmalıdır. İşte bu sebeple söz konusu sürecin gerçeğe dönüşme oranı ile bağlılık faktörünün azlık-çokluk dereceside birbirini doğrudan etkiler hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, effect of personal carreer planning on organizational loyalty was investigated by call center sector. Survey method was used for this investigation. The survey was conducted on 121 agents who works at call center sector as customer service representative in August 2014. In the first part of the questionnaire, questions were combined to identify demographic characteristics questions, career planning and organizational commitment. On the result of survey obtained data which have been checked validation and verification on SPSS 21.0. The data were evaluated by use of factor analysis and non-parametric correlation analysis methods. Career planning loyalty scale has been evaluated by sub dimensions of determining for the benefit of foundation and seeking opportunities. Individual organizational commitment is defined as perception of willingness to stay with in favor of organization under any circumstances. Individuals are in a need to see the future for themselves to be still with the organization. Therefore, individual career planning process is proposed as a tool to enhance organizational commitment.