Ailevi akdeniz ateşli çocuk hastaların serum D vitamini düzeyleri
Vitamin D levels in children FMF patients
- Tez No: 365846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAYRAM ALİ DORUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Depresyon Hastalarında Apelin ve Nesfatin Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Araştırılması Giriş ve Amaç: Depresyon özkıyım, metabolik bozukluklar ve madde kötüye kullanımı gibi komplikasyonlarıyla birlikte günlük işlevsellik ve iş gücüne etkisi değerlendirildiğinde psikiyatri yanında bir halk sağlığı ve ekonomi sorunu olarak değerlendirilir. Depresyon tanı ve taramasında kullanılabilecek yeterli bir laboratuar testi bulunmamaktadır. Bu çalışma yeni keşfedilen moleküller olan apelin ve nesfatinin depresyonla ilişkisini ve biyomarkır olarak kullanılıp kullanılamayacaklarını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya psikiyatri polikliniğine başvuran 47 tedavisiz depresyon hastası ve 47 normal sağlıklı gönüllü alınmıştır. Tüm katılımcılara Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID I), Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D), Klinik Global İzlem Ölçeği (CGI) uygulandı. Tedavi öncesinde ve tedavi başlangıcından 3 ay sonra 12 saat açlığı takiben periferik kan örnekleri alındı. Serum apelin ve nesfatin düzeyleri ölçüldü. Bulgular: 47 depresyon hastasının 35'i (%74,5) kadın, 12'si (%25,5) erkekti. 47 gönüllünün 31'i (%66) kadın, 16'sı (%34) erkekti. Yaş, medeni durum, meslek ve VKİ (Vücut Kitle İndeksi) bakımından da gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Apelin and Nesfatin Levels in Patients with Depression Background and Aim: Depression is considered as an economic and community health condition, cause of it's prevalance, complications as suicide, substance abuse and metabolic impairments, effect on functionality and ability. This study aims to make a point of focus on potential biomarkers that needed by clinicians because of absence for diagnosis of depression. We investigated a possible relationship between depression and two novel peptides, apelin and nesfatin-1. Materials and Metods: 47 depression patient and 47 healthy control included in the study who were refered to our psychiatry clinic. Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID), Hamilton Depression Scale (HAM-D), Clinical Global Impression Scale (CGI) was applied to all participants. Serum apelin and nesfatin-1 levels are measured before antidepressant treatment and on the third month, after 12 hours fasting. Results: Depression group was consisting of 47 patient, 12 of them were male and 35 of them were female. There was no difference between groups in terms of age, marital status, occupation and body mass index.