Acil servisten başka kuruma sevk yapılan hastaların iki yıllık geriye dönük taraması
Evaluation of the patients transferred from emergency department to another health institute; a two-year retrospective study
  1. Tez No: 361606
  2. Yazar: NURCAN BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Acil Servisten Başka Kuruma Sevk Yapılan Hastaların İki Yıllık Geriye Dönük Taraması Nurcan Bıçakçı, Araştırma Görevlisi Dr., Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye. AMAÇ: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisinden (DEÜHAS) kurum dışına sevk edilen hastaların özelliklerini ve sonlanımlarını tespit etmeyi amaçladık. YÖNTEM: Bu çalışmada DEUHAS'a 01.01.2011 – 31.12.2012 tarihleri arasında iki yıllık sürede başvuran ve hastaneye yatışı planlanan ancak farklı gerekçelerle başka bir yataklı kuruma sevki edilen hastaların geriye dönük dosya taraması yapıldı. Hasta bilgilerine Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ve Hasta Sevk Kayıt Formları üzerinden ulaşıldı. Sevk yapılan hastaların sevk edildikleri yataklı kurumlardaki bilgilerine ilgili sağlık kurumlarının hastane çıkış epikrizlerinden ulaşıldı. BULGULAR: DEUHAS'a iki yılda 164.810 hasta başvurdu. Başka merkeze sevk yapılan 539 (%0.3) hastanın 429 tanesi dahil olma kriterlerini karşılayarak çalışmaya alındı. En sık sevk nedeni boş yoğun bakım (YB) yatağı olmaması (%51) idi. En sık görülen problemin solunum sistemi ile ilgili hastalıklar (%50) olduğu saptandı. Sevk edilen hastaların hiçbirinde transport esnasında kardiopulmoner resüsitasyon (KPR) ihtiyacı olmadı. Sevk edilen hastaların % 26'sının sevk edildikleri kurumlarda öldüğü saptandı. Bu hastaların ilk 24 saatlik mortalitesi % 0.7, ilk 28 günlük mortalitesi %25 olarak saptandı. SONUÇ: Sevk edilen hasta grupları arasında en yüksek mortalitesi olan grup solunum sistemi hastalıklarıdan hastalaridi. Erken dönem mortalitesi yüksek olan bu hasta grubu konusunda acil servis çalışanlarının sevk ihtiyacı konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Acil Servis, Sevk, Sevk edilen hastalar
Özet (Çeviri)
Evaluation of the patients transferred from emergency department to another health institute; a two-year retrospective study Nurcan Bıçakçı, M.D., Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Emergency Medicine, Izmir, Turkiye INTRODUCTION: We aimed to determinate the outcomes and properties of the transferred patients from Dokuz Eylul University Hospital Adult Emergency Department (DEUHAS) to another health instution. METHOD: In this study, the retrospective data of the patients who were admitted to DEUHAS and had been planned for admition to hospital but transferred to another health institute with various endications during a two-year period between 01.01.2011 and 31.12.2012. Patient data were pooled from Hospital Information Management System and the patient transferred registration forms in our hospital. The information of the patient at the transferred hospital was obtained via patient epicrisis. RESULTS: 164,810 patients had been admitted to the DEUHAS during the study period. Of all referred 539 (0.3%) patients, 429 transferred patients had been included in the study. The most common reason for referral was unavailable intensive care beds (51%). The most common medical problem for referral was respiratory disease (50%). There was no cardiopulmonary resuscitation during transport of any transferred patient. Of 429 transferred patients, patients (26%) died at the transferred institute. The mortality rate in the first 24 hours and in the first 28 days were 0.7% and 25%, respectively. CONCLUSION: Groups of patients were transferred to the group with the highest mortality were those with respiratory illnesses. Groups with a high early mortality in these patients need referral to the emergency department of health workers and other emergency medical services should be increased for effective delivery of precision. KEYWORDS: Emergency Department, transfer, transferred patients.