Major depresif bozukluk hastası annelerle yüksek riskli sağlıklı kızlarının depresyonla ilişkili olarak hipokampüste meydana gelen yapısal değişiklikler açısından birbirleriyle ve sağlıklı kontrolleriyle karşılaştırılması
The comparison with each other and healthy controls of structural changes in the hippocampus associated with deppression in the mothers with major depressive disorder and their high-risk healthy girls
- Tez No: 365879
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı ailevi yineleyici depresyon hastası annelerle yüksek riskli kızlarının hipokampüs yapılarının şekil analizi yöntemiyle birbirleriyle ve kontrolleriyle karşılaştırılarak başta genetik faktörlerin etkisi olmak üzere depresyonla ilişkili olarak hipokampüslerinde meydana gelen yapısal değişikliklerin saptanmasıdır. Bu çalışmaya 'Ailevi Depresyon Yükü Taşıyan Genç Erişkin Riskli Kadınlarda Negatif Uyaranın İşlenmesinin Nöral İzdüşümleri: Depresif Anneleri ile Karşılaştırılması ve HPA Ekseninin Nöronal İşlev Üzerine Olan Etkisi' isimli TUBİTAK projesine katılan hastalar ve ayaktan polikliniklere başvuran hastalar içerisinden seçilen 27 depresyon hastası anne ve 27 yüksek riskli sağlıklı kızı ile 26 kontrol grubu anne ve 26 sağlıklı kızı dahil edilmiştir. Katılımcıların ayrıntılı psikiyatrik muayenesi yapıldıktan sonra SCID-I (Structured Clinical Interwiew for DSM IV; DSM IV için yapılandırılmış klinik görüşme), HAM-D-17 (Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği), Durumluk - Sürekli Anksiyete Envanteri (STAI- State Trait Anxiety Inventory) uygulanmış ve 3 Tesla MR cihazı ile beyin görüntülemeleri tamamlanmıştır. Elde edilen MR görüntüleri hastaların kimliğine kör, deneyimli bir kişi tarafından ITK SNAP programı kullanılarak segmente edilmiş, SPHARM programı ile 3 boyutlu şekil analizi yapılmıştır. Gruplar arası hipokampüs hacim ve morfolojilerinin karşılaştırmasında MANCOVA kullanılmış, yaş ve TBV eş değişken olarak alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda gruplar arasında hipokampüs hacmi açısından fark saptanmamıştır. Hastalık süresi, epizod sayısı, anne ya da kız olma ve genetik yük ile hipokampüs hacmi arasında ilişki saptanmazken; yaş ve HDÖ skorunun sağ hipokampüs hacmi üzerine, TBV' nin ise sağ ve sol hipokampüs hacmi üzerine etkisi olduğu görülmüştür. Yapılan şekil analizinde genetik yükün etkisine bağlı olarak depresyon grubunda sağ hipokampüste CA2 ve CA3' de; yüksek risk grubunda sol hipokampüste subikulumda büyüme yönünde değişiklikler saptanırken; hem depresyon grubu hem yüksek risk grubunda sağ hipokampüste subikulumda küçülme yönünde ortak genetik etkiye bağlı olduğu düşünülen endofenotipik değişiklikler saptanmıştır. Hastalık süresiyle bilateral hipokampüsün CA2, CA3 alt bölümleri; depresif epizod sayısı ile bilateral hipokampüsün subikulum, CA2 ve CA3 alt bölümleri arasında korelasyon olduğu görülmüştür. Hastalık şiddetini değerlendirmek amacıyla bakılan korelasyon analizinde; HDÖ skoru ile her iki hipokampüsün subikulum ve CA1 alt bölümleri arasında korelasyon saptanmıştır. Bu çalışmada; ailevi yineleyici depresyon hastası anneler ve yüksek riskli sağlıklı kızlarıyla kontrol grubu karşılaştırıldığında hipokampüs hacmi açısından fark saptanmazken; şekil analizinde subikulum, CA1, CA2, CA3 alt bölümlerinde hacim değişikliğine yol açmayan bölgesel değişikliklere rastlanmıştır. Saptanan değişikliklerin bir kısmının hastalık sürecinden bağımsız genetik etkilerle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu alanlardan bazılarının hem depresyon grubu hem yüksek risk grubunda ortak olarak saptanması, bu alanların endofenotipik özellikte alanlar olabileceği yönünde düşündürmektedir. MDB' de yüksek riskli bireylerde hipokampüs morfolojisinin incelendiği bu çalışmada özellikle genetik yükün hipokampüs yapısı üzerine etkisinin gösterilmiştir. Benzer şekilde yüksek risk gruplarıyla yapılacak hipokampüs şekil analizi izlem çalışmaları; genetik yük, hastalık süreci ve çevresel faktörlerin etkilerinin daha net anlaşılmasına imkan verecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study are to detection of structural changes with compare of hippocampal structure with shape analysis methods of familial recurrent depression mothers and their high risk daugthers each other and controls including the influence of genetic factors. We were included 27 mothers with depression and 27 their high risk healthy daugthers and control group with 26 mothers and their healthy daugthers selected from patient admitted our policlinics according to the TUBİTAK's project called“The Neural Projections under the processing of negative stimuli in young women whom carrying the burden of familial depression”. After detailed examination all participants were applied to SCID-I (Structured Clinical Interwiew for DSM IV), HAM-D-17 (Hamilton Depression Assessment Scale), STAI (State Trait Anxiety Inventory) and 3 Tesla Magnetic resonance imagination (MRI) was performed. All MR images was segmented blind to the identity of the patients using ITK SNAP program by experienced person and performed 3-D shape analysis. In the comparison of the volume and morphology of hippocampus between groups, age and TBV was taken as covariates. In conclusion of this study no any difference in hippocampal volume changes was detected between all groups. There was no relation between disease period, number of episodes, to became mother or daugther, genetic loading and hippocampus volume change; but age, hippocampus volume and HDI score relations, TBV and right/left hippocampus volume influence was found. Shape analysis results show growing changes in genetically load depression group CA2 and CA3 layers of hippocampus; in subiculum of left hippocampus in high risk group; but there is detected decreasing in subiculum of right hippocampus due to common genetic influence of endophenotypical changes in both depression and high risk groups. There is correlation with disease time and with bilaterally CA2, CA3 inner regions; and also between depression episodes numbers with bilaterally hippocampal subikulum, CA2 and CA3 inner regions. Disease severity assessment with HDI score there are found correlation between bother subiculum of hippocampus and same regions of CA1 inner layer. In this study there was not found any difference after comparison of familial reccurent depression mother patient and their healthy high risk daugthers and control groups with hippocampus volume values; but after shape analysis was found regional changes without lead to change volume. The part of results due to genetic influences was found independent from disease processes. Determining of such regions changes in both depression and high risk groups, suggest that this regions are endophenotypical properties layers. It is the first study that the hippocampal structure reviewed in healthy high risk persons in Major Depression Disorders; especially our study was showing influence of genetically loads on the hippocampus structure. In same way this study allowed to understand the folow-up shape analysis studies; the influence of genetic loads, the disease time, and enviromental factors.