İzmir ve çevresinde akut menenjit epidemiylojisi
Epidemiology of acute meningitis in and around İzmir
  1. Tez No: 365880
  2. Yazar: HASİP KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ PULLUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mortalite ve morbiditesi yüksek olan akut menenjitlerde, hastaların acil olarak değerlendirilmesi ve tedavilerinin düzenlenmesi hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle, duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek olan moleküler testlerle etken hızla saptanabilir, etkene yönelik uygun tedavi düzenlenebilir ve gereksiz yere verilen antibiyotikler erken dönemde kesilebilir. Polimeraz Zincir Yöntemi (PZR), duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek (%91-100) bir yöntem olarak etkeni hızla saptayabilme avantajına sahip olmakla birlikte, maliyetinin yüksek olması ve her merkezde uygulanamaması gibi nedenlerle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Çalışmamızda yer alan olguların %61'inde etken gösterilmiştir. Bakteriyel menenjitli olguların %24'ünün BOS kültüründe etken saptanırken, bu oran PZR ile %58 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda mikst enfeksiyonlar dikkat çekmiştir; olguların 38'inde PZR ile tek etken saptanırken, 20'sinde çoklu etken saptanmıştır. Literatürle uyumlu olarak en sık saptanan bakteriyel etken pnömokok olurken, en sık saptanan virüs ise enterovirüs olmuştur. Olgularımızın %43'ünde BOS kültür örneklemesi öncesinde antibiyotik kullanım öyküsü mevcuttu. Çalışmamızda ayrıca farklı merkezlerdeki ampirik tedavi seçimleri ve tedavide kortikosteroit kullanımı değerlendirilmiş ve merkezler arasında uygulama farklılıkları olduğu görülmüştür. Bu çalışma, bölgemizdeki menenjit etkenleri ve bunlara yönelik tedavi seçimleri ile ilgili verilerin sağlanmasına yardımcı olmuştur. Sonuç olarak, çalışmamızdan elde ettiğimiz verilerin ışığında, akut menenjit olgularında etiyolojik tanı amacıyla moleküler testlerin kullanımını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acute meningitis is an important disease which has high morbidity and mortality. So, immediate evaluation of the patients and regulation of treatment are life saving approaches. Therefore, by using molecular tests with high sensitivity and specificity, etiological agents can be determined rapidly, appropriate treatment can be arranged and unnecessary use of antibiotics can be discontinued in the early stages. The sensitivity and specificity of PCR is around 91-100%. One of the advantages of PCR is its rapidity in determining the etiology, but its use is limited because of its high cost and difficulties in appliance at all centers. In this study, etiological agents have been shown in 61% of all patients. In 24% of cases of acute bacterial meningitis, etiology was determined in cerebrospinal fluid cultures while this ratio was 58% by PCR. Mixed infections were also noted in our study; single agent was detected by PCR in 38 of the cases, where as multiple agents were identified in 20 patients. Consistent with the literature, the most common bacterial and viral pathogen were pneumococcus and enterovirus respectively. Fourtythree percent of our patients had history of antibiotic use prior to sampling of CSF for culture. In this study, empirical treatment options chosen in different centers and also the frequency of corticosteroid use in those centers were evaluated, and eventually differences in implementation procedures were observed. So, this study provided important data about agents and treatment options of acute meningitis in our region. Finally, we recommend the use of molecular tests for the etiological diagnosis of patients with acute meningitis.