Farklı spor branşlarındaki elit sporcular ve sedanterlerde postür analizi
Posture analysis of elite atletes and sedantary in different kinds of sports
- Tez No: 365883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Farklı Spor Branşlarındaki Elit Sporcular ve Sedanterlerde Postür Analizi Bu çalışmanın amacı; farklı yapısal özellikler taşıyan 4 ayrı spor branşında (triathlon, judo, basketbol, futbol) ve sedanter bireylerde oluşan postüral değişiklikleri tespit etmek ve branşlara göre elit sporcuların ve sedanter bireylerin postür yapılarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya, halen aktif olarak spor yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 10 triathloncu, 15 judocu, 10 basketbolcu ve 12 futbolcu olmak üzere toplam 47 erkek elit sporcu ve 10 erkek sedanter birey dahil edildi. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla: Triatloncularda; 16.80 ± 0.92 yıl, 178.20 ± 0.05 cm ve 66.30 ± 3.71 kg, sedanter bireylerde; 16.70 ± 0.48 yıl, 173.30 ± 0.03 cm ve 66.40 ± 9.19 kg, judocularda; 17.07 ± 0.80 yıl, 173.01 ± 0.07 cm, 66.06 ± 9.63 kg, basketbolcularda; 17.30 ± 0.82 yıl, 181.90 ± 0.04 cm, 70.50 ± 4.86 kg, futbolcularda; 17.00 ± 0.43 yıl, 174.33 ± 0.04 cm ve 66.58 ± 5.83 kg'dır. Deneklerin postür analiz ölçümü için simetrigraf kullanıldı ve her bir sporcu lateral, anterior ve posterior yönden simetrigraf arkasında fotoğraflanarak sonrasında postürleri analiz edildi. Araştırmada elde edilen verilerin aritmetik ortalama ve standart sapmaları alındı. Spor branşları arasındaki farklılıklar One-Way ANOVA ve branşlar arasındaki farkı Post-Hoc Tukey HSD istatistiksel analiz yöntemi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The Posture Analysis in Elite Athletes and Sedantary Occupied with Different Branches of Sports The purpose of this study is to compare the postural changes between individuals with different structural characteristics of athletes (triathlon, judo, basketball, football) and the structure of the posture according to the branches of elite athletes and sedantary individuals. The study was performed in total of 37 male athletes, including 15 judoka, 10 basketball and 12 football players and 10 sedantary subjects. The subjects' age, height and body weight averages are as follows, triathletes at 16.80 ± 0.92 years, 178.20 ± 0.05 cm and 66.30 ± 3.71 kg, sedentary individuals; 16.70 ± 0.48 years, 173.30 ± 0.03 cm and 66.40 ± 9.19 kg, judoka; 17.07 ± 0.80 years, 173.01 ± 0.07 cm, 66.06 ± 9.63 kg, basketball players; 17.30 ± 0.82 years, 181.90 ± 0.04 cm, 70.50 ± 486 kg, soccer players; 17:00 ± 0.43 years, 174.33 ± 0.04 cm and 66.58 ± 5.83 kg. Symmetrigraph was used for the measurement of postural analysis of the subjects, and for each athlete, lateral, anterior and posterior postures were analyzed after symmetrigraph photographed behind. In our study, we used standard deviation and median mean. We used for comparison between sport brunches. Outcomes variables were conducted using of the statistical One-Way Anova and Post-Hoc Tukey HSD. P values below 0.05 and 0.01 were considered significant. According to the results of the study; the athletes did not have a pes planus deformity, while foot long arc in sedantary subjects were seen in the pes planus and halluks valgus deformity. Analysis of judoka showed lumbar lordosis posture, posture analysis of triathlon athletes have been identified as the protraksio of the shoulder, circular of the shoulder and anterior neck tilt and posture analysis of football athletes have been identified as the genu varum and pronation of achill.