Sınıf ııı hastalarda erken ve geç dönemlerde uygulanan farklı yüz maskesi protokollerinin sert ve yumuşak dokulardaki etkilerinin sefalometrik ve 3 boyutlu yüz taraması kullanılarak değerlendirilmesi
The evaluation of soft and hard tissue changes in class iii patients after different face mask protocols in early or late period using cephalometric and three-dimensional scanning
- Tez No: 365894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT ÖZTÜRK, PROF. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Yüz maskesi (YM) maksiller retrüzyon ya da maksiller retrüzyon ile beraber mandibular protrüzyon olan sınıf III hastalarda kullanılmaktadır. Sıklıkla hızlı üst çene genişletmesi (HÜÇG) ile desteklenmektedir. Erken ya da geç büyüme dönemlerinde üst çene genişletmeli yada genişletmesiz YM uygulmasının başarısı hakkında fikirbirliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı erken ve geç gelişim dönemlerindeki hızlı üst çene genişletmeli yada genişletmesiz YM tedavisinin yumuşak ve sert dokular üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmamızda iskeletsel sınıf III maloklüzyona sahip 66 hasta iskeletsel gelişimlerine göre erken ve geç dönem olmak üzere iki gruba ayrılmış ve her grup da YM, HÜÇG+YM ve kontrol olmak üzere 3 alt gruba ayrılmıştır. Tedaviden önce (T1) ve YM tedavisinden sonra (T2) lateral sefalometrik radyografiler (Planmeca OY, Helsinki, Finland) ve 3 boyutlu yüz fotoğrafları (3dMD, Atlanta, Ga, USA) alınmıştır. T1 ve T2 değerleri karşılaştırıldığında sert dokularda sagittal ve vertikal yönde anlamlı değişim gözlenmiştir. Tüm tedavi gruplarında maksilla anterior yönde yer değiştirirken mandibula posterior rotasyon yapmıştır. Yumuşak ve sert doku konveksitesinde düzelme görülmüştür. Yumuşak dokularda sagittal, vertikal ve horizontal düzlemde değişimler görülmüştür. Erken ve geç dönem tedavi grupları değerlendirildiğinde yumuşak ve sert doku paremetreleri arasında anlamlı farklılık yoktur. Hem erken hem geç dönemlerde uygulanan YM ve HÜÇG+YM uygulaması yumuşak ve sert doku profili üzerine etkili tedavi seçenekleridir.
Özet (Çeviri)
Face mask (FM), has been used in the treatment of Class III patients with maxillary retrusion or maxillary retrusion/mandibular protrusion. It is often supplemented by rapid maxillary expansion (RME). There is a lack of consensus regarding the degree of success of FM with or without maxillary expansion modalities applied during the early or late puberty stages. The aim of this study was to evaluate the effects of FM therapy with or without rapid maxillary expansion at early and late stages of puberty on soft and hard tissue. Skeletally class III sixty six children were divided in two groups as early and late treatment preiods according their skeletal development. Each groups divided three subgroups as FM, FM+RME and control. Lateral cephalometric radiographs (Planmeca OY, Helsinki, Finland) and three dimensional facial photographs (3dMD, Atlanta, Ga, USA) were taken before treatment (T1) and after end of FM therapy (T2). Comparison between T1 and T2 values showed that, significantly changes were observed from the measurements of hard tissues on sagittal and vertical directions. Anterior displacement of the maxillary bone and posterior rotation of the mandible occurred in all treatment groups. Hard and soft tissue profile convexity was significantly improved. Soft tissue changes were observed sagittal, vertical and horizontal directions. There was no significant difference between early period and late period treatment groups regarding the hard and soft tissue parameters. It was concluded that, FM with or without RME therapy effective treatment options on hard and soft tissue profile in both prepubertal and pubertal period.