Hızlı maksiller ekspansiyon ve maksiller protraksiyon tedavisi uygulanan değişik yaş gruplarındaki iskeletsel sınıf III maloklüzyonlu hastalarda yaşın tedavi sonuçlar üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparison of the effects of RME and maxillary protraction treatment in the skelatal class III malocclusion in two different age groups
- Tez No: 99564
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL IŞIKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Sınıf HI maloklûzyonlann tedavisi son yüzyıl süresince hayli ilgi görmekle birlikte, Son yıllarda cerrahi teknikleri uygulamadan kraniyodentofasiyal anomalilerin düzeltilmesine önem verilmiştir. Sınıf m maloklüzyonun oluşmasmda maksiller yetersizliğin öneminin ortaya çıkmasıyla birlikte, maksilla' ya yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. RME ve ters headgear kombine tedavisi, maksiller retrüzyonlu sınıf m maloklûzyonlann tedavisinde en etkili yöntem olarak gösterilmiştir. Literatür verilerine göre; optimal ortopedik sonuç elde etmek için tedavinin erken karışık dişlenme döneminde başlanması gerektiği önerilmesine karşın, bazı çalışmalar ile erken ve geç karışık dişlenme dönemlerinde benzer sonuçların alındığı ileri sürülmüştür ve“Anterior yönde uygulanan ortopedik kuvvetler hangi yaşta etkili bir şekilde uygulanabilir ? ”sorusu pek aydınlanmamı şür. Çalışmamaızda; yaşm tedavi sonuçlan üzerindeki etkilerini araştırmak için, maksiller yetersizliğe bağlı sınıf m anomaliye sahip 26 birey iki farklı yaş grubuna ayrılarak (6-8 ve 10-12 yaşlan) tedavi kapsamına alınmışlardır. Her grupta; 10 hastanın tedavinin başlamasından 6 ay önceki (To) ve tedaviye başlamadan hemen önceki (Ti) lateral sefalogramlar, el-bilek grafileri ve ortopantomogramlardan ibaret olan filmleri elde edilmiştir.175 Lateral sefalogramlar üzerinde açısal ve boyutsal ölçümler yapılarak bireylerin tedavinin başlamasından önceki 6 aylık gelişim sürelerinin değerlendirilmesiyle kontrol grupları oluşturulmuştur (Ti -To). Tedavi öncesi filmler elde edildikten sonra bonded maksiller genişletici apareyi kullanarak hızlı maksiller ekspansiyon sağlanmıştır ve maksiller ekspansiyonu takiben 6 ay süreyle Delaire yüz maskesi uygulanmıştır. Bu dönemin sonunda bonded genişletici aparey ağızdan uzaklaştırılarak tedavi dönemi sonundaki filmler elde edilmiştir (T2). Bireylerin tedavi öncesi ve tedavi dönemi sonunda elde edilen lateral sefalometrik filmler üzerinde açısal ve boyutsal ölçümler yapılarak (T2-T1) gruplar içi tedavinin etkinliği ve gruplar arasındaki tedavi sonuçlar arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. 10-12 yaş grubundaki bireylerin tedavi öncesi el-bilek filmlerinin değerlendirilmesiyle bu gruptaki bireylerin büyüme durumları hakkında bilgi elde edilmiştir. Bu bireylerin prepubertal gelişim döneminde oldukları anlaşılmıştır. Araştırmamızın sonunda istatistiksel ve klinik olarak; - Tüm bireyler hızlı maksiller genişletme ve yüz maskesi tedavi kombinasyonu ile etkin bir şekilde tedavi edilerek anlamlı düzeyde ortopedik etkiler elde edilmiştir. - Tüm bireylerde, kontrol grubuna kıyasla iskeletsel ve dentoalveoler yapılar ile yumuşak doku yüz profilinde önemli iyileşmeler saptanmıştır. - Karşılaştırdığımız iki yaş grubunda, yaşm tedavi sonuçlan üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Treatment of Class HI malocclusions aroused a lot of interest during the last century. In recent years, treatment of craniodentofacial anomalies without surgical techniques has gained importance and as the role of maxillary deficiency in occurrence of Class HI malocclusions is well understood, studies and treatment modalities directed to the maxilla has gained speed. Combination of RME and reverse headgear therapy in Class m malocclusions with maxillary retrusion is shown to be the most effective method. Looking at the literature; contrary to the idea that to gain optimal orthopedic results, treatment must be started in the early mixed dentition, some studies indicate that similar results are seen in early and late mixed dentition phases. As a result, answer to the question of“at what age could orthopedic forces directed anteriorly be used effectively”is not well answered. To investigate the effects of age on treatment results, 26 patients divided in two groups (6-8 and 10-12) having Class m malocclusion as a result of maxillary deficiency, are included in our study. In each group, study records including lateral head films, hand-wrist radiographs and orthopantomograms are gathered from patients at 6 months prior to treatment (To ) and just before start of treatment (Ti ).177 By making linear and angular measurements on lateral head films, control groups are created by evaluating patients' development in the period of 6 months before treatment (To-Ti). Rapid maxillary expansion is made by bonded maxillary expansion appliances after obtaining the pretreatment radiographs. Following the expansion phase, Delaire face mask is applied for 6 months. At the end of this stage, bonded expansion appliances are removed and new records are gathered (T3). Measurements are made on lateral head films before and after the treatment (T2-T1), and differences in treatment efficiency within groups and differences in treatment results between groups are investigated. By investigating the hand-wrist films of patients before treatment in 10-12 year old group, it is understood that those patients were in prepubertal developmental stage. Statistical and clinical evaluation of our study shows that:. All patients are treated effectively by rapid maxillary expansion and face mask combination therapy and significant orthopedic results are obtained.. Compared to the control group, considerable results are obtained in skeletal and dentoalveoler structures and soft tissue facial profile in all patients.. In the groups we compared, it is found that age has not a significant effect on treatment results.