Minimal ekstrakorporeal dolaşım sistemlerinin postoperatif transfüzyon ihtiyacı ve sistemik inflamatuar yanıt üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of minimal extracorporeal circulation on systemic inflammatory response and the need for transfusion after cardiac surgery
  1. Tez No: 365906
  2. Yazar: MEHMET EMRE ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL SELİM İSBİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Minimal Ekstrakorporeal Dolaşım Sistemlerinin Postoperatif Transfüzyon İhtiyacı Ve Sistemik İnflamatuar Yanıt Üzerine Etkilerinin Araştırılması Amaç: Sistemik inflamatuar yanıt sendromu, kardiyopulmoner baypasa bağlı gelişen ciddi bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı minimal ekstrakorporeal dolaşım sisteminin postoperatif sistemik inflamatuar yanıt ve transfüzyon ihtiyacı üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Yöntem: 2013 Mart-Aralık ayları arasında kliniğimizde izole koroner arter hastalığı nedeniyle koroner baypas (KABG) ameliyatı yapılan 58 ardışık hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar konvansiyonel kardiyopulmoner baypas sistemi kullanılan (Grup K n=27) ve minimal ekstrakorporeal dolaşım sistemi kullanılan (Grup M n=31) olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Hastalardan anestezi indüksiyonu sonrasında, KPB'ın 30. dakikasında, KPB sonrası 6. 24. ve 48. saatlerde alınan kan örneklerinden“chemiluminescent”immünometrik assay yöntemi ile IL-6, IL-8,TNF-alfa ve Nötrofil elastaz seviyeleri çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların preoperatif ve perioperatif demografik özellikleri açısından anlamlı fark bulunmamaktadır. Grup M de kullanılan prime volüm miktarı, Grup K ya göre anlamlı derecede düşük bulundu (802, 60 ± 48, 26 ve 1603,71 ± 49,85 ml). Grup M de KBP sonrası Hct değeri Grup K ya göre anlamlı derecede yüksek bulundu (% 32, 71 ± 3,98 ve % 28,82 ± 4,39). Grup M de ventilasyon süresi, Grup K ya göre anlamlı derecede kısa bulundu (6,21 ± 1,73 ve 10,46 ± 1,83 saat). Grup K'da perioperatif eritrosit süspansiyonu (ES) transfüzyonu ortalama 1,70 ± 0,66 ünite olarak gerçekleşirken, Grup M'de ortalama 0,93 ± 0.89 ünite olarak gerçekleşti, postoperatif Taze Donmuş Plazma (TDP) transfüzyonu ihtiyacı ise Grup K'da 2,51 ± 1,05 paket olarak,Grup M' de ise 0,93 ± 1,14 paket olarak gerçekleşti ve bu iki fark ta istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0,05). Grup M de drenaj miktarı diğer gruba göre anlamlı derecede daha az bulundu(p ˂ 0,05) (446,77 ± 134,12 ve 672,22 ± 157,09 ml). IL-6, IL-8,TNF-alfa,Nötrofil elastaz ve CRP açısından iki grup karşılaştırıldığında 6.saatteki IL-6 ve 48.saatteki TNF-alfa dışında tüm sonuçlar her iki grup için de benzer bulundu.İki grup arasında yoğun bakım ve hastanede yatış süresi, erken dönem morbidite ve mortalite açısından fark görülmedi. Sonuç: Minimal ekstrakorporeal dolaşım sistemi kullanılan hastalarda, kullanılan prime volüm azalmış, KPB dan ayrılma sonrasındaki Hct seviyeleri daha yüksek bulunmuş, ekstübasyon süreleri kısalmış, postoperatif drenaj miktarı,eritrosit ve taze donmuş plazma transfüzyon ihtiyacı da azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Minimal Extracorporeal Circulation On Systemic Inflammatory Response And The Need For Transfusion After Cardiac Surgery. Objective: Systemic inflammatory response syndrome is a well known complication of cardiopulmonary bypass. The aim of this study is to compare the effects of the minimal extracorporeal circulation (MECC) on postoperative systemic inflammatory response and the need for transfusion in patients undergoing open heart surgery with cardiopulmonary bypass. Methods: Fifty eight consecutive patients who underwent coronary artery bypass grafting in our hospital between March 2013 and December 2013 were included in this study. Patients were divided into two groups; Group M (N= 31) included the patients operated via using MECC system and Group K (N=27) included the patients operated via using conventional cardiopulmonary bypass. Perioperative markers of inflammation after cardiopulmonary bypass in both group were tested by measuring the levels of interleukin (IL)-6, IL-8, TNF-α and neutrophil elastase via chemiluminescent immunometric assay. Blood samples were taken consecutively after anesthesia induction, 30th minute of CPB, on the 6th, 24th and 48th hours after cardiopulmonary bypass. Results: There were no significant differences between two groups in terms of demographic and intraoperative parameters. The mean amount of priming solution was significantly lower in the Group M when compared to the Group K (1603,71 ± 49,85 versus 802,60 ± 48,26 ). Moreover, the mean hematocrit (Hct) value taken immediately after cardiopulmonary bypass was found to be significantly higher in the MECC patients with respect to the other group (32,71 ± 3,98 % versus 28,82 ± 4,39%, p ˂ 0,05). Patients in the MECC group were extubated earlier then the other group (10, 46 ± 1,83 versus 6, 2 1 ± 1,73 hours).