Açik kalp cerrahisinde klasik extrakorporeal membran oksijenatör sistemi ile miniatürize edilmiş extrakorporeal oksijenatör pompa sisteminin (MECC) karşilaştirilmasi
Comparing classic extracorporeal membrane oxygenation system to minimal extracorporeal membrane oxygenation pump system (MECC) in open heart surgery
  1. Tez No: 944756
  2. Yazar: MEHMET ALİ YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER MATARACI, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ONUR HANEDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kalp cerrahisi sonrası gelişen inflamatuar yanıtlar ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı miniatürize edilmiş ekstrakorporeal dolaşım sisteminin postoperatif hastaların klinik düzelme ve transfüzyon ihtiyacı üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya, kliniğimizde Eylül - Kasım 2013 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi uygulanan 65 ardışık hasta dahil edilmiştir. Hasta seçim kriterleri; hastalar ardışık olarak seçilmiş olup MECC grubu hastaları düşük ef, ek hastalık (koah, pah vb), ileri yaş gibi risk faktörü olanlardan oluşturulmuştur. Çalışmaya alınan hastalar, randomize edilerek roller kardiyopulmoner baypas sistemi (Grup 1, n:35) ve minimal ekstrakorporeal dolaşım sistemi (Grup 2, n:30) kullanılan grup olarak ikiye ayrılmıştır. Bulgular: Klasik sistem kullanılan grupta ortalama ventilasyon süresi 10,20 (± 4,88) saat, MECC kullanılan grupta ise 6,40 (± 2,01) saat olarak saptandı. Yine eritrosit süspansiyonu (ES) transfüzyonu klasik sistem kullanılan grupta ortalama 1,80 (± 1,53 ) paket olarak gerçekleşirken, MECC kullanılan grupta ortalama 1,07 (± 1,01) paket olarak gerçekleşti, postoperatif Taze Donmuş Plazma (TDP) transfüzyonu ihtiyacı da aynı şekilde klasik baypas sistemi kullanılan grupta 2,51 (± 1,70 ) paket olarak, MECC kullanılan grupta ise 1,30 (± 1,11) paket olarak gerçekleşti ve bu iki fark da istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç olarak çalışmamızda MECC sistemlerinin daha düşük prime hacmi kullanımına olanak verdiğini bununda intraoperatif hemodülüsyonu azalttığını ve postoperatif transfüzyon ihtiyacını azalttığını ve klinik düzelmenin MECC grubunda daha hızlı ve iyi olduğunu gözlemledik. Sonuç: Miniatürize edilmiş ekstrakorporeal dolaşım sistemi kullanılan hastalarda, kullanılan prime volüm azalmış, ekstübasyon süreleri kısalmış, postoperatif drenaj miktarı, eritrosit ve taze donmuş plazma transfüzyon ihtiyacı da azalmıştır. Bununla birlikte MECC uygulanan hastaların yüksek riskli (ileri yaş, koah, vb) hastalar olmaları; MECC uygulamalarının ilerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim : Inflamatory response following cardiac surgery may cause serious complications. In this study we aimed to explore the effects of extracorporeal membrane oxygenation circulating system on clinical healing and need for transfusion in postoperative patients Method: Sixty five consecutive patients who we underwent open heart surgery between September –November 2013 were included in the study. The criteria for patient selection were: Patients were enrolled consequitively, MECC group patients were highly risky as with low ejection fraction (EF), with additional medical issues (COPD, PAD etc) ,and old age. The patients were randomized and divided into 2 groups Group 1 n:35 was classic extracorporeal membrane oxygenation system. Group 2 n:30 was minimal extracorporeal membrane oxygenation pump system. Results: The average ventilation time for patients whom we used used classic system was 10,20 (± 4,88) hr. Patients with MECC system it was 6,40 (± 2,01) hr. Red blood cell suspension(RCS) transfusion was 1,80 (± 1,53 )pack in roller system group and was 1,07 (± 1,01) pack in MECC group. The use of fresh frozen plasma (FFP) transfusion was 2,51 (± 1,70 )packs and 1,30 (± 1,11) packs consecuitively. Both values were statistically significant. As a result in this study we have showed that minimal extracorporeal circulating systems let lower prime volume usage which would result decreasing intra-operative haemodilution. This also decreases the need of transfusion postoperatively. MECC group of patients did have faster and better clinical recovery period. Conclusion: Patient whom we used minimal extracorporeal membrane oxygenation pump system the use of prime volume was decreased, postoperative drainage and need for transfusion (FFP, RCS9 were lowered. Moreover as the patient of MECC group were highly risked (older age, COPD etc) patients and had good results. This seems to be a sign of usage of MECC will be more common in the coming future.