İzole koroner arter bypass greft'i yapılan hastalarda miecc ile otolog kan kullanılan konvansiyonel kpb yöntemlerinin intraoperatif hemodilüsyon ve kan kullanımı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of conventional cpb methods using miecc and autologous blood on intraoperative hemodilution and blood usage in patients undergoing isolated coronary artery bypass graft
- Tez No: 890896
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İZOLE KORONER ARTER BYPASS GERFT'İ YAPILAN HASTALARDA MİECC İLE OTOLOG KAN KULLANILAN KONVANSİYONEL KPB YÖNTEMLERİNİN İNTRAOPERATİF HEMODİLÜSYON VE KAN KULLANIMI ÜZERİNE ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ekstrakorporeal dolaşım sistemi, kalp cerrahisinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Bu sistem, operasyon sırasında kalp ve akciğerin görevini geçici olarak devralarak cerrahi müdahalelerin yapılmasını sağlar. Ancak, bu sistemlerin kullanımı hemodilüsyon ve kan transfüzyonu gerekliliği gibi potansiyel komplikasyonlara neden olabilir. Kan transfüzyonu, enfeksiyon riski ve immünolojik reaksiyonlar gibi komplikasyonlara yol açabilirken, hemodilüsyon da dokulara oksijen sunumunu etkileyerek post-operatif komplikasyon riskini artırabilir. Bu çalışmada izole CABG yapılan hastalarda minimal invaziv ekstrakorporeal dolaşım sistemi (MİECC) ile konvansiyonel ekstrakorporeal dolaşım sisteminin intraoperatif hemodilüsyon ve kan kullanımı üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Araştırma, 2020 Ocak-2023 Aralık ayı tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş ve izole CABG ameliyatı olan toplamda 100 hasta (50 MİECC, 50 konvansiyonel sistem) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların MİECC ve kovansiyonel sistem grupları arasında demografik veriler ( yaş, KPB süresi, AKK süresi ve BSA) karşılaştırması yapıldığında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPRASİON OF THE EFFECTS OF MIECC AND CONVENTİONAL CPB METHODS WİTH AUTOLOGOUS BLOOD ON INTRAOPERATİVE HEMODİLUTİON AND BLOOD UTİLİZATİON İN PATİENTS UNDERGOİNG ISOLATED CORONARY ARTERY BYPASS GRAFTİNG Extracorporeal circulation systems are widely used techniques in cardiac surgery. These systems temporarily take over the functions of the heart and lungs during the operation, allowing surgical interventions to be perfomed. However, the use of these systems can lead to potential complications such as hemodilution and the necessity for blood transfusions. Blood transfusions can result in complications like infection risk and immunological reactions, while hemodilution can affect oxygen delivery to tissues, increasing the risk of postoperative complications. In this study, we aimed to compare the effects of a minimal invasive extracorporeal circulation systems (MIECC) and a conventional extracorporeal circulation sytems (CECC) on intraoperative hemodilution and blood utilization in patients undergoing isolated CABG. The research was conducted between January 2020 and December 2023 at Istanbul Health Sciences University Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital. A total of 100 patients (50 MİECC, 50 CECC) who underwent isolated CABG were included in the study. When comparing the demographic data (age, CPB duration. ACC duration, and BSA) between the MIECC and conventional system groups, no significant differences were found.