Metabolik sendrom ve alt üriner sistem semptomlarının ilişkisi
Relationship between metabolic syndrome and lower urinary tract symptoms
- Tez No: 365929
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ALKİBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
BPH, yaşlı erkeklerde görülen AÜSS'nin en önemli nedenlerinden biridir. Son yıllarda yapılan birçok çalışmada BPH ve AÜSS ile; insülin direnci, hipertansiyon, dislipidemi ve abdominal obeziteyi içeren metS ilişkili olabileceği vurgulanmaktadır. Bu amaçla üretilmiş hipotezler ve araştırmalar iki hastalık arasında ilişki olduğunu düşündürmekte; fakat bu ilişki net olarak ortaya koyulamamaktadır. Çalışmamızda da AÜSS şiddeti ile metS arasındaki ilişkinin IPSS değerleri kullanılarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamıza yaş ortalaması 65±7.5 olan 117 erkek hasta dahil edilmiştir. Semptom şiddetlerine göre hafif derecede semptomlu (IPSS 0-7), orta derecede semptomlu (IPSS 8-19), şiddetli semptomlu (20-35) 39'ar kişilik 3 grup halinde incelenmiştir. Boy, vücut ağırlıkları, bel çevreleri, lipid profilleri, AKŞ ölçümleri yapılarak IDF tanı kriterleri yardımıyla metS sıklığı gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Tüm grupların ortalama VKİ 27.7±3.7, bel çevresi ortalaması 97.0±10.6 bulunmuştur. Grupların vücut ağırlıkları, boy, VKİ, bel çevreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. HT sıklığı semptom şiddeti arttıkça atmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Toplam metS'lu hasta sayısı 46 olarak bulunmuştur. IPSS 0-7 olan hastaların %31'inde, IPSS 8-19 olan hastaların %41'inde, IPSS 20-35 olan hastaların %46'sında artan oranlarda metS saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
BPH is one of the most important causes of LUTS seen in olderly men. In recent years, many studies emphasized that there may be an association between BPH/LUTS and metS. Insulin resistance, hypertension, dyslipidemia and abdominal obesity are components of metS. According to some hypotheses and researches, there may be a relationship between these BPH/LUTS and metS; but this relationship can not be clearly set. In our study, we aimed to find out whether there is a relationship between the severity of LUTS and metS, by using the IPSS values. In our study, 117 male patients with a mean age of 65 ± 7.5 were included. According to symptom severity, 3 groups that include 39 patients with mild symptoms (IPSS 0-7), moderate symptoms (IPSS 8-19) or severe symptoms (20-35) were analyzed. MetS frequency between the two groups were compared according to the height, body weight, waist circumference, lipid profile, fasting blood glucose measurements which were made by using IDF diagnosis criteria. The mean BMI and waist circumference of groups was found 27.7 ± 3.7 and 97.0 ± 10.6, respectively. There was no stastically significant difference (p > 0.05) between body weight, height, BMI or waist circumference in the groups. There was no significant difference between HDL-cholesterol, LDL-cholesterol and triglyceride levels. Although the frequency of HT increases due to symptom severity; there was no statistically significant. In total, it was found that the number of patients with metabolic syndrome was 46. It was seen that there was 50 increased rates of metS in % 31 of the patients with 0-7 IPSS, % 41 of the patients with 8-19 IPSS, % 46 of the patients with 20-35 IPSS. As a result; according to IPSS, there was no statistically significant difference between patient groups with mild, moderate or severe symptoms in terms of metS (p = 0.367).