İnfantil koliğin klinik özellikleri ve seyri bilateral doğumsal sağırlığı olan bebeklerde farklı mı?
Clinical features and progress of infantile colic,is there a difference for the babies with bilateral congenital deafness?
- Tez No: 365940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnfantil kolik sağlıklı ve gelişimi normal olan bebeklerde durdurulamayan ataklar ile karakterize huzursuzluk ve ağlamadır. İnfantil koliği olan bebekler genellikle akşam veya gece saatlerinde ağlamaktadır ve bebeğin uzun süren ağlamaları kolaylıkla yatıştırılamamaktadır. İnfantil koliğin görülme sıklığı toplumlara göre değişmekle beraber %10-40 arasında bildirilmektedir. Kesin sebebi henüz tam anlaşılamamış olan bir durum olması nedeniyle birçok risk faktörü araştırılmış, ancak ortak ve kesin bir risk faktörü de saptanamamıştır.Antenatal dönemde dış ortam sesleri ve annenin kalp sesi ve gastrointestinal sisteminden kaynaklı sesler, damar akım sesleri gibi çeşitli seslerbir araya gelerek uğultu biçiminde monoton bir ses oluştururlar. İnfantil kolik etyolojisinde öne sürülen hipotezlerden biri de bebeğin antenatal dönemde intrauterin ortamda monoton seslere maruz kaldığı, bu seslerin ona huzur verdiği ve erken postnatal dönemde bu seslerin olmayışı nedeniyle sık, uzun süren, şiddetli ağlama ataklarının görüldüğü yönündedir. Bu nedenle bu sesleri taklit eden radyo sesi, dış ortam gürültü sesi, saç kurutma makinesinin sesi, taşıt sesi, deniz/dalga sesi, yağmur sesi, kalp sesi gibi monoton sesler sakinleştirme amacıyla atak sırasında kullanılmaktadır. Monoton seslerin, ağlayan bebeklerin yatıştırılması için sıkça kullanılması bu hipotezi desteklemektedir.Bu çalışmada infantil koliğin doğumsal bilateral sağırlıkla ilişkisinin olup olmadığı ve klinik özellikleri araştırıldı.Bu amaçla, normal işiten bebeklerle doğumsal bilateral sağırlık saptanan çocuklar anket formu aracılığıyla değerlendirildi. Bir yaşından küçük işitmesi normal 412 bebekten 184'ünde (%44), sağır hasta grubundaki 42 hastadan 1'indeinfantil kolik (%2,4) saptandı. İki grup arasındaki görülme sıklığı açısından fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışmamızdaki bu sonuç, İn utero dönemde dış ortamdan gelen seslerle, anneden kaynaklanan iç ortam seslerinin bebekler üzerinde sakinleşmeyi sağlayıcı etkisi olduğu ve doğum sonrası dış ortamda bu seslerin olmayışı nedeniyle ağlama ataklarının uzun sürdüğü düşüncesini desteklemektedir.Çalışmamızda infantil koliği olan doğumsal bilateral sağır hasta sayısı çok az olduğundan klinik özellikleri değerlendirilemedi. Normal işiten bebekler infantil kolik için risk faktörü olabilecek parametreler açısından sorgulandı. İnfantilkolikli bebekler için erkek cinsiyete sahip olmak,kardeşte kolik öyküsü varlığı risk faktörleri olarak saptandı. Sağır infantilkolikli tek hasta erkekti, doğum ağırlığı 3200gr'dı ve kardeşinde de kolik öyküsü vardı. Sağır hastalarda çok düşük oranda da olsa infantil koliğin görülmüş olması ve normal işiten bebeklerin tamamında infantil kolik görülmeyişi, bize infantil kolik etyolojisinde birden fazla nedenin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Infantile colic can be described as unconsolable attacks of typical irritability and crying in healthy infants with normal development. Babies with infantile colic generally have crying spells in the evenings orlate at night time and the crying baby can not easily be soothed. Occurence of infantile colic can be estimated 10-40 percent despite differences in communities. Since causes of colic can not be understood many risk factors have been investigated yet not one specific common risk factor has been identified.During antenatal period, external sounds and mother?s heart beats and sounds from her gastrointestinal system and blood flow altogether create a monotonous humming sound. One of the hypotheses put forward in infant colic etiology claims that these monotonous sounds heard in the intrauterine medium sooth the baby; however, in the early stages of postnatal period the absence of these monotonous sounds leads to frequent long lasting excessive crying attacks in babies. Hence any similar sound from a radio,a hairdryer,rain falling, vehicles, sea waves and heart beats can be helpful in soothing the crying baby with colic. Wide use of monotonous sounds in soothing crying babies supports the hypothesis mentioned above.In this study the relationship between infantile colic and congenital bilateral hearing defect with its clinical specifications is investigated.With this purpose, infants who could hear were assessed with the ones who had congenital bilateral hearing defect through questionnaires. Out of 412 less than one year old hearing babies 184(44%) of them, out of 42 with hearing defect babies one(2,4%) of them suffered infantile colic. The difference in occurrence between the two groups displays a statistical meaning. This finding shows that in the `Inutero?period,external sounds and the ones coming from the mother have a soothing effect and the absence of these sounds in the postnatal period cause the crying attacks to takelonger.Due to the inefficient number of infants with hearing defect having infantile colic, clinical evaluations couldn?t be made in our study. Infants with normal hearing were studied with in range of parameters of risk factors. The following were traced as risk factors: the infant being male, its high birth weight, its having siblings with infantile colic. The only infant with hearing defect was a male and 3200gr and had a sibling who had infantile colic. Existence of infantile colic in infants with hearing defect, eventhough in very low rates,and some of the infants with normal hearing not having infantile colic shows us that infantile colic etiology involves more than one specific factor.