Ratlarda random paternli cilt fleplerinde ozon terapinin flep yaşayabilirliği üzerine etkisi
The effects of ozone therapy on viability of skin flaps with random pattern in rats
  1. Tez No: 365944
  2. Yazar: MUSTAFA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR YÜCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
RATLARDA RANDOM PATERNLİ CİLT FLEPLERİNDE OZON TERAPİNİN FLEP YAŞAYABİLİRLİĞİ ÜZERİNE ETKİSİ Giriş ve Amaç: Flepler açık yaraların kapatılmasında sıklıkla kullanılırlar. Ancak fleplerin uç kısmında meydana gelen beslenme problemleri gibi durumlar önüne geçilemez bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu gibi durumlarla başa çıkmak için literatürde periferik vazodilatörler, antitrombotik ajanlar, antioksidanlar gibi birçok farmakolojik ajanlar ve cerrahi geciktirme işlemleri uygulanmıştır. Günümüzde bunlardan en sık araştırılan yöntemlerden antioksidan ajanların serbest radikalleri yok etme yolu ile flep yaşamı üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Bu deneysel çalışmanın amacı ozon terapinin flep yaşamı üzerine olası etkilerini göstermek, cerrahi öncesi ve sonrası uygulayarak bu etkileri birbirleriyle karşılaştırmak ve flep yaşamında nasıl bir etki oluşturacağını incelemektir. Materyal ve Metod: Ağırlıkları 250-290 gram arası olan 40 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. Yapılan çalışmada 10'ar sıçandan oluşan 4 grup oluşturuldu. Sıçanlarda 9x3 cm.lik McFarlane flep modeli kullanıldı. 1 gruptaki sıçanlara (n=10) sadece flep elevasyonu yapıldı. 3 gruptaki sıçanlara (n=10) flep elevasyonu öncesi 1 hafta boyunca intraperitonal olarak 1 mg/kg dozunda medikal ozon verildi. 4. Gruptaki sıçanlara (n=10), flep elevasyonunu takiben 1 hafta boyunca intraperitoneal 1 mg/kg medikal ozon verildi. 2. gruptaki sıçanlara (n=10) ise işlem uygulanmadı.1 hafta sonunda deney sonlandırılarak sırt fleplerin yüzey alanının incelemesi için fotoğraflama, elektron mikroskobisi ve histopatolojik değerlendirme için fleplerden biyopsi alındı. Bulgular: Flep nekroz alan oranları kontrol grubunda(grup 1) ort. % 35, 3. grupta % 21, 4. grupta %27 olarak hesaplandı. Kontrol grubundaki nekroz oranları diğer gruplarla karşılaştırıldığında belirgin yüksekti (p=0,001). Fleplerden alınan tam kat örneklerin histopatolojik incelemelerde nekroz oranları ve yerleşimleri, ödem, kollagen ve damar yoğunluğu bulguları incelendi. Kontrol grubundaki nekroz bulguları diğer gruplara göre anlamlı şekilde artmış bulundu (p=0,001). Preop ozon terapi uygulanan gruptaki damar yoğunluğu bulguları kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı şekilde artmış bulundu (p=0,011). Yine preop ozon terapi uygulanan grupta ödem oranı kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha az saptandı (p=0.001) Elektron mikroskopi incelemelerinde mitokondri hasarı en fazla kontrol grubunda (grup-1) gözlendi. Grup 3 ve 4, preop ve postop ozon uygulanan gruplarda ise mitokondri hasarının ılımlı olduğu ve grup 1 e kıyasla mitokondri krista ve membran hasarının daha az olduğu saptandı. Sonuç: Ozon terapinin flep yaşayabilirliği üzerine olumlu etkileri saptandı. Ozon terapinin preop ve postop verildiği her iki grupta da kontrol grubuna oranla nekroz oranını azalttığı saptandı. Her geçen gün yaygınlaşan medikal ozon terapi, flep yaşayabilirliğini arttırarak, distal nekrozları önlemek amacıyla klinikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Ozone Therapy on viability of skin Flaps with Random Pattern in Rats Introduction and objectives: Flaps are frequently used to cover open wounds. However the viability problem of the distal flap margins still remains a challenge. To overcome this problem many pharmaceutical agents such as peripheral vasodilators, antithrombotic agents, antioxidants and delay procedure are used in the literature. Recently, the proved positive effect of antioxidants to flap viability by eradicating free radicals is known. The aim of this experimental study is to show the possible effects of ozone therapy on viability of flap and compare pre operation and post operation administration of ozone therapy on flap survival. Material and method: Forty Wistar Albino rats which weighs between 250-290 gr were used. Four groups of ten rats were formed. McFarlane flap model of 9x3 cm was used. Only the elevation of flap was administrated to the rats in the first group (n=10). To the third group (n=10) after the elevation of flaps intraperitoneal 1 mg/kg ozone was administered for a week. To the fourth group (n=10) intraperitoneal Ozone (1mg/kg) administrated for a week after elevation of flap and to the second group, any procedure was not administrated. At the end of the week the experiment was terminated and pictures were taken for topographic studies and biopsies were taken for the histopathologic studies and electron microscopy examination. Results: The necrosis areas of the flaps in the control group was %35, %21 in the third, %27 in the fourth group. When the flap necrosis rate of the control group were compared with the rest of the groups, the result was significant (p=0,001). In the histopathologic examination the necrosis rates and localization, edema, inflamation and vascular proliferation findings were studied. The necrosis findings in the control group was significantly higher (p=0,001). The vascular proliferation findings in the group which was administrated ozone therapy pre operation was significantly higher when compared to control groups (p=0,011). Also, the edema and inflamation parameters were significantly lower in the group which was administrated ozone therapy pre operation (p=0,001). Electron microscobic examination revealed the highest mitochondrial damage in control group (group 1). Mitochondrial damage was moderate in group 3 and group 4 which was treated with preop and postop ozon therapy and mitochondrial crista and membrane damage was lower in these groups compared to the group 1. Conclusion: Positive effects of Ozone therapy on flap survival has proved. Necrosis rates was lower in both groups which was administrated pre op and post op ozone therapy wheny compared to control group. Medical ozone therapy which is getting more common day by day, can be used clinically to increase flap viability and to prevent distal necrosis.