Sık değişken immün yetmezlik tanısı almış hastaların klinik, laboratuvar ve genetik olarak değerlendirilmesi
Clinical, immunological and molecular genetical evaluation of patients with common variable immunodeficiency.
  1. Tez No: 365965
  2. Yazar: NESRİN GÜLEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİL KÜTÜKÇÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
TÜRKÇE ÖZETSık değişken immün yetmezlik (CVID), tekrarlayan enfeksiyonlar, hipogamaglobulinemi veotoimmünite, lenfoproliferasyon, malignite, ve granülom gibi değişik komplikasyonlarlakarakterize heterojen hastalık grubunu kapsar.Son yıllarda, ICOS, TACI, APRIL, CTLA-4 ve BAFF-R genlerinde saptanan defektlerCVID patogenezinde hastalık sebebi monogenik defekt ya da risk arttırıcı faktör olarak kabuledilmektedir, ancak olguların çok küçük bölümünde açıklayıcı olabilir. Buna karşılık, CVIDhastalarında; T hücre, B hücre ve antijen sunan hücrelerde çok yaygın veya az görülenfonksiyonel ya da fenotipik bozuklukları gösteren çok sayıda immünolojik çalışmalaryapılmıştır. CVID hastalarının % 80'inde B hücrenin periferal terminal differansiyasyonundabozulma mevcuttur ve bu da sınıflandırma çalışmalarınına temel oluşturur. Günümüzde Bhücre subgruplarının analizine göre geliştirilmiş, Freiburg, Paris ve Euroclasss olmak üzere 3önemli sınıflandırma kullanılmaktadır.Bu çalışmada amacımız; CVID hastalarında sınıflandırma sistemlerine göre, farklıimmünolojik ve klinik bulguları tanımlamak ve karşılaştırmak; genetik defektler, immünolojikbozukluklar ve klinik bulgular arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir.İkisi kız, 23'ü erkek toplam 25 CVID hastası, flowsitometrik incelemeler için 25 sağlıklıçocuk, genetik çalışmalar için 10 sağlıklı kontrol grubu olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalarvarolan komplikasyonları ve aldıkları tedavilere göre 2 gruba ayrıldı (Grup 1; ağır kliniğesahip; Grup 2; hafif kliniğe sahip hastalardan oluşturuldu). Her hasta ve kontrol grubunda,flowsitometrik olarak B hücre differansiyasyonu ve PCR yöntemi ile genetik çalışmalargerçekleştirildi.CVID hastalarında sağlıklı kontrole göre, B hücre oranı, smB+ hücre sayısı düşük,CD19+?+ B hücre ve CD19+?+ B hücre oranı yüksek bulundu. CD19+?+ B hücre hemoransal, hem sayısal olarak grup 1'de daha yüksek bulundu. Üç sınıflandırma sistemine göresplenomegali, lenfadenopati ve otoimmün sitopeni Freiburg Ib, MB0 ve Euroclass smBgruptadaha yüksek saptandı.ICOS 3'UTR(1564 T>C) polimorfizmi, TACI geninde P251L homozigot mutasyonu,BAFF-R geninde P21R mutasyonu hastalık sebebi yada risk arttırıcı faktör olarak saptandı.Sonuç olarak, CVID tanımlamasında eksik kalan noktaları çözebilmek için genetikanalizler ve immünolojik ve klinik fenotiplerin sınıflandırılılarak standardize edilmesi birliktegerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZETCommon variable immunodeficiencies (CVIDs) encompass a heterogeneus group ofdisorders characterized by recurrent infections, hypogammaglobulinemia, and a variety ofcomplications as otoimmunity, lymphoproliferation, malignancy and granuloms.Recently, genetic defects in ICOS, TACI, APRIL, CTLA-4 and BAFF-R have beenattributed as monogenic disease-causing or risk-increasing factors in the pathogenesis ofCVIDs, but may explain only minority of cases. By contrast numerous immunological studiesmore or less-common phenotypic and functional abnormalities of T cells, B cells and antigenpresentingcells in patients with CVIDs. Impaired terminal differantiation of peripheral B cellsis found in approximately 80% of CVID patients and provides a framework for classificationmodels. Todays, three important classifications, Freiburg, Paris and EUROclass, developedwith analizing of the B cells subgroups, are used.We aim in this study, to identify of distinct immunological and clinical classification inCVID patients, and the interrelations between genetic defects, immunological abnormalitiesand clinical phenotypes.Two girls and 23 boys, totally 25 CVID-patients and 25 healthy children forflowcytometric evaluations and 10 healthy children for genetic tests were included the study.The patients separated into 2 groups according to their complications and therapies. In everypatients the B cell differentiations with flowcytometrically and genetic analizing with PCRmethods were made.CVID patients had lower percentages of B cells, lower count of switch memory Bcells, higher percentages of CD19+?+ B cells and CD19+?+ B cells than healthy controls.CD19+?+ B cells had higher counts and percentage in severe groups of patients. Accordingto three classifications systems, splenomagaly, lymphadenopathy and autoimmunecytopenia were found higher in Freiburg Ib, MB0 and Euroclass smB- group. ICOS3?UTR(1564 T>C) polimorphism, P251L homozyigot mutation in TACI gene, P21R mutationin BAFF-R gene were found as disease-causing or risk-increasing factors.In concluson; a combined effort of genetic analysis and standardizedassessment of immunological and clinical phenotypes will be necessary to furtherunravel the conundrum of common variable immunodeficiency