Dedikodu ve söylenti: Ölçek geliştirme çalışması ve hemşirelikte bir uygulama
Gossip and rumors: A scale development study and practice in nursing
- Tez No: 366000
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, dedikodu ve söylenti tutumunu ölçmeye yönelik ölçme aracı geliştirme amacıyla metodolojik, hemşirelerin dedikodu ve söylenti tutumlarını belirleme amacıyla tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa Bölgesi'nde yer alan iki üniversite, bir Sağlık Bakanlığı ve bir özel hastanede çalışan hemşireler (N:2810) oluşturmaktadır. Evrenin tümüne ulaşılması hedeflenerek örneklem seçimine gidilmemiş, araştırma sonucunda 572 geçerli veri toplama formu elde edilmiştir. Araştırmanın verileri Aralık 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS ve Lisrel programlarından yararlanılarak; sayı, yüzde, frekans, ortalama, t testi, tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD, Mann Whitney U, Cronbach Alfa katsayısı, Pearson korelasyon analizi, kapsam geçerliği indeksi, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Veri toplama araçları; 12 soruluk kişisel bilgi formu, araştırmacı tarafından geliştirilip uzman görüşüne sunulan 88 maddelik ölçek taslağı, 32 maddelik 5'li likert ile 4 sıralama sorusundan oluşmaktadır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre Dedikodu ve Söylenti Tutumu Ölçeği 4 alt boyut (tanılama, nedenler, etkilenme ve tepkiler) ve 61 maddeden oluşmuştur. Ölçek maddelerinin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,83-1,00; faktör yükleri 0,30-0,84; madde toplam puan korelasyonları 0,39-0,83 ve alt boyutların iç tutarlılığı 0,77-0,90 arasındadır. Alt boyut puan ortalamaları; tanılama 2,60±0,57; nedenler 3,69±0,51; etkilenme 2,04±0,60 ve tepkiler 2,71±0,57'dir. Etkilenme ve tepkiler alt boyutlarında hemşirelerin hiçbir kişisel durum değişkenine göre fark bulunmazken diğer alt boyutlarda; cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, çalışılan bölüm, bölümde ve meslekte toplam çalışma süreleri, çalışılan vardiya arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Sonuç olarak geliştirilen DSTÖ'nün geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu, hemşirelerin dedikodu ve söylenti tutumlarının genellikle olumsuz olmasına karşın; sıklıkla kendi meslektaşlarıyla, kurumla ilgili konularda, dedikodu yaptıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, for developing a scale to measure attitudes gossip and rumors is methodological, for determining the attitudes of nurses with gossip and rumors is a descriptive study. The scope of this research covers all nurses (N:2810) who have been working at two university hospitals, a Health Ministry Hospital and a private hospital in the Europian Region of Istanbul. With aiming to reach to the whole universe, sampling system has not been selected. In the result of the research, 572 valid data gathering forms have been obtained. The data of this research has been gathered between December 2009-February 2010. In statistical analysis of data by using SPSS and LISREL programs; numbers, percentages, frequencies, average, t test for dependent groups, one-way variance analyses (ANOVA) and Tukey HSD, Mann Whitney U, Cronbach's alpha coefficient, Pearson correlation analysis, content validity index, confirmatory and exploratory factor analyses have been performed. The data collection tools consist of 12-question personal information form, the 88-item scale draft which developed by researchers and submitted to expert opinion, a 32-item 5-graded Likert type and 4 sort of questions. According to the results obtained from analysis, Gossip and Rumors Attitude Scale consists of 4 subscales (identification, causes, effects and reactions) and 61 items. Content validity index of the items of scale is between 0.83-1.00, factor burdens are between 0.30-0.84, item-total point correlations are between 0.39-0.83 and inner coherence of subscales is between 0.77-0.90. The average subscale scores have been calculated for identification 2.60±0.57, for causes 3.69±0.51, for effects 2.04±0.60 and for reactions 2.71±0.57. In subscales of effects and reactions, while couldn?t find any statistical difference according to individual state variable of nurses, in other subscales are found significant differences between genders, age groups, educational levels, working departments, total uptime in departments at the professions and work shifts. As a result, it can be said that the developed Gossip and Rumors Attitude Scale is valid and reliable. Despite of negative attitudes of nurses about gossip and rumor, it has been found that they had been often gossiping with their collagues about organizatinal topics.