Obstrüktif uyku apnesi veya primer horlamasi bulunan çocuklarda monoblok apareyinin etkinliğinin incelenmesi: Polisomnografik ve sefalometrik analiz
Evaluation of the efficiency of monobloc appliance in children with ostructive sleep apnea or primary snoring: Polysomnographic and cephalometric analysis
  1. Tez No: 366001
  2. Yazar: ESER ÇAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı mandibular retrognatiye bağlı iskeletsel sınıf II maloklüzyona sahip obstrüktif uyku apne (OUA) tanısı konmuş veya primer horlaması bulunan çocuklarda, monoblok apereyi ile uygulanan ortodontik tedavinin üst hava yolu boyutları ve polisomnografi (PSG) bulguları ile yaşam kalitesi ve davranışsal bozukluklar üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla; iskeletsel sınıf II maloklüzyona sahip primer horlaması bulunan 14 çocuk ile PSG ile OUA tanısı konmuş 16 çocuk monoblok apareyi ile tedavi edilmiştir. Çalışmada ayrıca iskeletsel sınıf I yapıya sahip 10 çocuktan oluşan kontrol grubu yer almıştır. Tedavi başında ve tedavi sonunda lateral sefalometrik radyografiler üzerinde iskeletsel ve dişsel ölçümler ile hava yolu boyutları ölçümleri gerçekleştirilmiştir. OUA tanısı konmuş grupta bulunan çocuklara tedavi sonunda ikinci PSG'ler uygulanarak uykuda meydana gelen değişimlerin objektif değerlendirmesi yapılmıştır. Tüm bu ölçümlere ilave olarak tedavi gruplarında bulunan çocuklara yaşam kalitesi ve davranışsal bozuklukların tespiti ve bu bozukluklarda meydana gelen değişimin belirlenebilmesi amacı ile hasta velilerinden Güçler ve Güçlükler Anketi, Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareket Bozukluğu Değerlendirme Listesi, Pediatrik Uyku Anketi ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği olmak üzere dört adet anket doldurmaları istenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Monoblok apareyinin iskeletsel sınıf II maloklüzyona sahip primer horlaması ya da OUA tanısı bulunan çocuklarda etkisinin değerlendirildiği çalışmanın sonuçlarında; SNB açısının artması, ANB açısının ve overjetin azalması ile iskeletsel sınıf II maloklüzyonun düzeldiği, hava yolu boyutlarında artış meydana geldiği ve apne-hipopne indeksi (AHİ)'nin düştüğü görülmektedir. Ayrıca anket değerlendirmeleri sonucunda uyku kalitesinin artması ile yaşam kalitesinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study is to evaluate the impact of monobloc treatment on upper airway dimensions, polysomnography (PSG) findings, behavioural disorders and quality of life in mandibular retrognathic class II children with primary snoring or obstructive sleep apnea (OSA). For this purpose 14 children with primary snoring and 16 children with OSA who have skeletal class II malocclusion were treated with monobloc appliance and a control group consists of 10 children with skeletal class I pattern was included in the study. Skeletal, dental and airway measurements were performed on lateral cephalograms before and after treatment. Second polysomnographies were carried out to the children with OSA in the apnea group after the treatment for objective evaluation of sleep. In addition to all these measurements to examine the difference in the behavioural disorders and quality of life, 4 questionnaire including Strength and Difficulties Questionnaire, Inattention and Hyperactivity Assessment List, Pediatric Sleep Questionnaire and Pittsburh Sleep Quality Index from the parents were asked to fill. IBM SPSS Statistics 22 programme was used for statistical evaluation. The results of this study shows that skeletal class II malocclusion has improved with an increase in SNB angle and with a reduction in ANB angle and overjet, airway dimensions has increased, apnea-hypopnea index (AHI) has decreased and wtih the increase of sleep quality, quality of life has also improved.