Sementomimetik mineral tabakasının periodontal iyileşme ve sement rejenerasyonuna etkisi: İn vitro çalışma
The effect of cementomimetics mineral layer on periodontal healing and cement regeneration: In vitro study
  1. Tez No: 820091
  2. Yazar: HİKMET ANIL KURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM BÜLENT KURTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Periodontitis, doğal diş etrafındaki destek dokunun yıkımı nedeniyle diş kaybıyla sonuçlanabilen inflamatuar bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde kaybedilen destek dokuların tekrar yerine konulması en ideal tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile başarılı sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Ancak orijinal dokuların biyouyumlu ve biyoatraktan maddeler ile tamir ve rejenerasyon özelliklerinin artırılması ideal bir hedef haline gelmiştir. Bu amaçla sıklıkla amelogenin kaynaklı Emdogain (EMD) yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; mineralizan peptid kullanarak çıplak kök dentini yüzeyi üzerinde, sement tabakasının yerine geçebilecek, mekanik ve kimyasal olarak sement-benzeri mineral tabaka oluşturmak, sement-benzeri mineral tabaka oluşumunda mineralizan peptidin , mine matriks proteinlerinin (EMD) ve bu ikisinin karışımının etkinliğini karşılaştırmak, sadece mineralizan peptid, sadece mine matriks proteini ve bu ikisinin birleşiminin uygulanması sonucu oluşan sement-benzeri mineral tabakalarının; dentin örtücülüğünün, pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücrelere (PKMKH) karşı sitotoksik uyumluluğunun PKMKH'lerin , periodontal ligament fibroblast (PLF), sementoblast veya osteoblast gibi hücrelere farklılaşması üzerindeki etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Dişlere, klinik uygulamaya paralel olarak, kök yüzey düzeltmesi yapılmıştır ve dişlerin sement tabakası uzaklaştırılmıştır. Böylece dentin dokusu açığa çıkarılmıştır. Daha sonra trefen frez kullanılarak servikal üçlü bölgesinden 6 mm çapında disk şeklinde dentin blokları elde edilmiştir. Kök yüzeyi düzeltmesi yapıldıktan sonra 5 adet numune, başka hiçbir işlem yapılmadan doğrudan taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ile incelenerek, sementin tamamen uzaklaştırıldığı ve kök dentinin açığa çıkıp çıkmadığı teyit edilmiştir. Kök yüzey düzeltmesi prosedürü teyit edildikten sonra diskler 4 gruba ayrılarak, test edilecek olan materyallerle muamele edilniştir. - Grup 1'deki disklere serum fizyolojik ile (negatif kontrol); - Grup 2'deki disklere mine matriks proteinleri ile; - Grup 3'teki disklere mineralizan peptid ile - Grup 4'teki disklere mine matriks proteinleri ve mineralizan peptid karışımı ile muamele edilmiştir. Yapılan XTT analizinde gruplar arasında istatistiksel olarak bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. SF grubunun canlılık değeri istatistiksel olarak diğer gruplardan anlamlı olarak en düşük seviyede gözlemlenmiştir. SBT ve EMD grupları arasında ve EMD ve SBT+EMD grupları arasında istatistiksel olarak fark gözlemlenmemiştir. Yapılan alkalen fosfat testinin sonuçlarında gruplar arasında istatistiksel olarak bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Bütün grupların istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Alkalin fosfataz miktarı küçükten büyüğe doğru SF, SBT, EMD ve EMD+SBT şeklinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is an inflammatory disease that can result in tooth loss due to the destruction of the supporting tissue around the natural tooth. The most ideal treatment of periodontal disease is, replacing the lost supporting tissues. Particularly successful results have been tried to be obtained with directed tissue regeneration. However, increasing the repair and regeneration properties of original tissues with biocompatible and bioattractant materials has become an ideal target. Emdogain from amelogenin is widely used for this purpose. The aims of our research ; using the mineralizing peptide; to form a cement-like mineral layer on the bare root dentine surface, which can replace the cement layer, mechanically and chemically, to compare the efficiency of mine matrix proteins, the mineralizing peptide and the mixture of the two, only the mineralized peptide, only the enamel matrix protein, and the combination of these two-layer mineral-like mineral layers; dentin coverage, cytotoxic compatibility against pulp-induced mesenchymal stem cells (PKMKH) and the aim of this study was to evaluate the effect of PCCLCs on differentiation of cells such as periodontal ligament fibroblast (PLF), cementoblast or osteoblast in vitro. In parallel with clinical practice, the teeth were treated by scalling and root planning and the cement layer of the teeth were be removed. Thus, the dentin tissue exposed. Then, 6 mm diameter disc-shaped dentin blocks were obtained from the cervical triplet by using trefen drill. After scalling and root planning, 5 samples were examined by scanning electron microscopy (SEM) without any other procedure and the cement was completely removed and root dentin is exposed. Once the scalling and root planning has been confirmed the discs divided into 4 groups and treated with the metarials to be tested. - Grup 1 with saline (negative control); - Grup 2 with mine matrix protein; - Grup 3 with mineralizan peptid; - Grup 4 with mine matrix protein and mineralizan peptid was treated. In the XTT analysis, it was observed that there was a statistical difference between the groups. The vitality value of the SF group was statistically significantly lower than the other groups. No statistical difference was observed between SBT and EMD groups and between EMD and SBT+EMD groups. It was observed that there was a statistical difference between the groups in the results of the alkaline phosphate test. It was observed that all groups showed statistically significant differences. The amount of alkaline phosphatase was observed from small to large as SF, SBT, EMD and EMD+SBT.