İnvitro fertilizasyon (IVF) yapılan hastalarda toplanacak oosit ve matür oosit sayısını predikte edebilmek için, menstrüel siklus başında over vaskülaritesinin 3 boyutlu vajinal doppler ultrason ve venöz kanda VEGF-a ile değerlendirilmesi
Evaluation of ovarian vascularity using three-dimensional vaginal doppler ultrasound and VEGF-a levels in venous blood at the beginning of the menstrual cycle to predict the number of retrieved and mature oocytes in patients undergoing In Vitro fertilization (IVF)
- Tez No: 932932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, IVF (in vitro fertilizasyon) tedavisi görecek kadınlarda menstrual siklusun başında ölçülen over vaskülaritesi, üç boyutlu (3D) vajinal Doppler ultrason parametreleri ve serum VEGF-A düzeylerinin toplanan oosit ve matür oosit sayılarını predikte etmedeki etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı IVF ünitesinde, Mayıs 2023 ile Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen prospektif ve tek merkezli bir çalışmadır. Toplam 80 infertil hasta çalışmaya dahil edilmiş, hastalar düşük (poor responder, n=40) ve normal ovaryan yanıtlı (normo responder, n=40) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar arasında 3D vajinal power Doppler ultrason ile ölçülen total ovaryen volüm, vaskülerizasyon indeksleri (VI, FI, VFI), antral folikül sayısı (AFC), antiMüllerian hormon (AMH) ve serum VEGF-A düzeyleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiştir. BULGULAR: Düşük ovaryan yanıtlı grupta (poor responder) serum VEGF-A seviyeleri normo responder grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,012).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aims to evaluate the predictive value of ovarian vascularity measured by three-dimensional (3D) vaginal Doppler ultrasound and serum VEGF-A levels at the beginning of the menstrual cycle for the number of collected and mature oocytes in patients undergoing IVF treatment. MATERIAL AND METHODS: This prospective single-center study was conducted at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, IVF Unit, between May 2023 and November 2024. Eighty infertile patients were included, divided into poor responders (n=40) and normo responders (n=40). Parameters such as total ovarian volume, vascularization indices (VI, FI, VFI) measured by 3D vaginal power Doppler ultrasound, antral follicle count (AFC), anti-Müllerian hormone (AMH), and serum VEGF-A levels were compared between the groups. Data were analyzed using SPSS software. RESULTS: Serum VEGF-A levels were significantly lower in the poor responder group compared to the normo responders (p=0.012).