Febril konvülziyonu olan çocuk hastaların ailelerindeki anksiyetenin derecesinin belirlenmesi
Anxiety levels of families of children patients who have febrile convulsion
- Tez No: 366027
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Febril konvülziyon yalnız hasta bireyi etkilememekte, bir birim olan ailenin de etkilenmesine neden olmaktadır. Febril nöbet geçiren çocukların ailelerinde ciddi anksiyete ve korku oluşmaktadır. Febril konvülziyon sonrasında ailelerde oluşan bu anksiyete, kişinin sosyoekonomik düzeyi, eğitim durumu ve yaşı ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Ailelerde febril konvülziyon sonrası gelişen anksiyete ile ilgili çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bizim çalışmamız, febril konvülziyonu olan hasta çocukların ailelerindeki anksiyetenin derecesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız, 6 ay ve 5 yaş aralığında febril nöbete sahip 100 hasta çocuk ailesi ve aynı yaş grubuna sahip ateşli hastalık geçirmiş 100 kontrol grubu çocuk hasta ailesinde yapılmıştır. Hasta ve kontrol grubuna, durumluluk anksiyete göstergesi olan ve 20 sorudan oluşan Stai Tx 1 ve süreklilik durum anksiyetesini gösteren 20 sorudan oluşan Stai Tx 2 soruları soruldu. Hastalardaki anksiyete derecesi, Stai testleri puanına göre hafif, orta ve ağır derece olarak belirlendi. Oluşan anksiyete derecesinin mali durum, eğitim düzeyi ve okuma düzeyleri ile ilişkisi belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANXIETY LEVELS OF FAMILIES OF CHILDREN PATIENTS WHO HAVE FEBRILE CONVULSION Febrile convulsions is not only affecting the patient, with that affects the family which is also a factor. An excessive amount of fear and anxiety occurs on the families of children had febrile convulsions. This anxiety of families following febrile convulsion is trying to be explained by the person's socioeconomic level, education level and age factor. There are many few studies conducted about the post febrile convulsions family anxiety.The purpose of this study is to determine the degree of anxiety of families, their children have a febrile convulsion history. Our study has been conducted among the families of 100 children patient between the ages of 6 months to 5 years who have febrile seizure and the kontrol group families of 100 children patient with the same age group who had inflammatory disease previously. Stai Tx 1 is state anxiety indicator which consists of 20 question and Stai Tx 2 is persistence anxiety indicator which also consists of 20 question, asked to patient and kontrol groups. The levels of anxieties of the patients are identified as mild, moderate and severe by the Stai Test points. The relation between occurred anxiety level and financial situation, education level, literateness is determined.