Doğrusal programlama ile üretim planlaması ve Sivas Demir-Çelik işletmelerinde bir uygulama
  1. Tez No: 36607
  2. Yazar: ZAFER KARTAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde bir kantitatif karar verme tekniği olan doğrusal programlama konusu ele alınmış; temel esasları, uygulama alanları ve çözüm teknikleri üzerinde durulmuştur. Özellikle Simpleks Metodla çözülen maksimizasyon ve minimizasyon karar modellerine değinilmiş, ikinci bölümde ise doğrusal programlama tekniğinin analiz ve ekonomik yorumlarında önemli bir yer tutan Dualite ve Duyarlılık Analizi konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde de doğrusal programlama tekniğinde simpleks metod ile Sivas Demir Çelik İşletmeleri'nin üretim planlaması modeli çıkarılmış, modelin çözümü için QSB bilgisayar paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In the first part of this study, a quantitative decision making technique linear programming examined and its main issues, practicing areas and solution techniques has been emphasized specifically, maximization and minimization decision models solved by simplex method have been discussed. In the second part, duality and sensitivity analyze subjects that have great importance in the analysis and economic interpretations of linear programming technique have been given. In the third part, production plan of Sivas Demir Çelik firm has been designed using the simplex method of linear programming technique; for the resolution of the model QSB software package program has been used.