Patellofemoral ağrı sendromunda farklı izokinetik kuvvet eğitimlerinin karşılaştırılması
Comparison of different isokinetic strength training in patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 366070
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Patellofemoral ağrı sendromlu kadınlarda, tek başına eksentrik eğitim (EKS), tek başına konsentrik eğitim (KONS) ve kombine eğitimin (hem eksentrik, hem konsentrik) etkilerini araştırmak ve karşılaştırmaktı. Çalışmanın birincil hipotezi kombine eğitimin eksentrik ve konsentrik eğitimden daha etkili olacağı yönündeydi. Patellofemoral ağrı sendromu tanısı alan 34 hasta rastgele KONS (n=13), EKS (n=10) ve Kombine (n=11) eğitim grubuna dahil edildi. Çalışmanın parametreleri, M. Quadriceps femoris kas kuvveti ve Hamstring kas kuvveti, ağrı seviyesi, diz eklem pozisyon hissi, fonksiyonel seviye, performans seviyesi ve kaygı düzeyi idi. Hastalar 8 hafta suresince haftada 3 kez izokinetik dinamometre cihazında egzersiz eğitimine alındı. Tüm parametreler çalışmanın başlangıcında ve 8 haftanın sonunda ölçüldü. Bu çalışmanın sonunda, M. Quadriceps femoris eksentrik kuvveti üzerinde Kombine ve EKS eğitimin KONS eğitimden daha etkili olduğu görüldü (p0.05), konsentrik kuvveti üzerinde KONS eğitimin, EKS ve Kombine eğitimden daha etkili olduğu görüldü (p0.05). Dinlenmedeki ağrı şiddeti EKS ve Kombine grupta benzer (p>0.05) ve KONS gruptan düşük olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess and to compare the efficacy of on each eccentric training (ECC), o concentric training (CON) and combined eccentric and Concentric training in women patients with Patellofemoral pain syndrome. The primary hypothesis was that Combined training would be more effective then ECC and CON training groups. Thirty-four patients were divided into three groups CON (n=13), ECC (n=10) and Combined training (n=11), randomly. The primary outcome measurement was M. Quadriceps femoris muscle strength. Secondary outcome measurements were Hamstring muscle strength, pain levels, knee joint position sense, functional level and performance and anxiety level. The patients were trained three times a week through 8 weeks. The measurements were applied before and 8 weeks after training. The results of this study showed that while Combined and ECC training were more effective on increasing M. Quadriceps femoris eccentric strength than CON training (p0.05), CON training was found more effective on concentric muscle strength than ECC and Combined training (p0.05). All outcome measurements were improved before and after 8 weeks training in all groups. According to these results, combined and eccentric training were seem more effective on improving muscle strength and joint position sense than concentric training. This study showed that eccentric training has a positive effect on improving patellofemol pain syndrome symptoms. We recommended that PFAS rehabilitation program should include both eccentric and concentric training.