Patellofemoral ağrı sendromlu hastalardaki ağrı ve fonksiyonel bozuklukların kas iskelet sistemi riskleri ve ergonomik risklerle ilişkilerinin incelenmesi
İnvesti̇gati̇on of the relati̇onshi̇p between pai̇n and functi̇onal di̇sorders and musculoskeletal system ri̇sks and ergonomi̇c ri̇sks i̇n pati̇ents wi̇th patellofemoral pai̇n syndrome
- Tez No: 617799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Patellofemoral Ağrı Sendromunda hastalarda, alt ekstemite dizilim bozuklukları, kas kuvveti kaybı ve esneklik kaybına bağlı fonksiyonel kapasitede ve yaşam kalitesinde azalma görülür. Hastalarda anksiyete, depresyon, kinesiofobi insidansı yüksektir. Bu nedenle hastaların sağlık durumunu etkilediği gibi tedavi masrafları, iş gücü kaybı gibi nedenlerle ciddi maddi kayıplara da sebep olmaktadır. Bu nedenle Patellofemoral Ağrı Sendromu oluşturacak risk faktörlerinin belirlenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada kas iskelet sistemi riskleri ve ergonomik risklerin Patellofemoral Ağrı Sendromlu hastaların ağrı ve işlevsel kayıpları ile ilişkileri araştırıldı. Çalışma, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Kliniklerinde gerçekleşti. Çalışmaya Patellofemoral Ağrı Sendromu tanılı ve gönüllü olmak için onam veren 132 hasta alındı. Katılımcılara ait sosyo-demografik veriler oluşturulan formla kaydedildi, Hastaların kas iskelet sistemine ait risk faktörleri ve semptomları Dutch Kas İskelet Sistemi anketiyle, farklı vücut bölgelerinde mevcut olan kas iskelet sistemi rahatsızlıkları Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi ile, Patellofemoral ağrı durumu Kujala Patellofemoral Skorlama Sistemi ile, alt eksremitelerin fonsiyonel durumu ise Alt Ekstremite Fonksiyonel Ölçeğiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Patients with Patellofemoral Pain Syndrome have reduced functional capacity and quality of life due to lower extremity alignment, loss of muscle strength and loss of flexibility. The incidence of anxiety, depression and kinesiophobia is high in patients. Therefore, it affects the health status of the patients and also causes serious financial losses due to treatment costs and labor loss. Therefore, determination of risk factors for Patellofemoral Pain Syndrome has gained importance. In this study, the relationship between musculoskeletal risks and ergonomic risks with pain and functional loss of patients with Patellofemoral Pain Syndrome was investigated. The study was carried out in Istanbul Okan University Hospital Orthopedics and Traumatology and Physical Therapy Rehabilitation Clinics. 132 patients with Patellofemoral Pain Syndrome who gave consent to volunteer were included in the study. The socio-demographic data of the participants were recorded by using the form. The risk factors and symptoms of the musculoskeletal system were evaluated by the Dutch Musculoskeletal Questionnaire, the musculoskeletal system disorders in different body regions by the Cornell Musculoskeletal System Questionnaire, Patellofemoral pain status by Kujala Patellofemoral Scoring System. Functional status of the lower extremities was evaluated using the Lower Extremity Functional Scale.