Patellofemoral ağrı sendromunda izokinetik değerlendirme ve egzersiz programının yeri
- Tez No: 91850
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Patellofemoral ağrı sendromu, genç erişkin yaş grubunda sık rastlanan bir kas iskelet sistemi problemidir. Hastalarda sıklıkla fonksiyonel dizabiliteye ve iş gücü kaybına yol açar. Bu çalışma ile, patellofemoral ağrı sendromunda, izokinetik egzersizlerin; fonksiyonel kapasite, ağrı ve radyolojik parametreler üzerindeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız, 1999-2000 yılları arasında GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD'na ön diz ağrısı şikayeti ile başvuran 5 'i erkek 22 hasta üzerinde gerçekleştirildi ve toplam 37 hasta diz değerlendirildi. Hastalar egzersiz programı öncesi ve sonrasında fonksiyonel, radyolojik ve izokinetik veriler ile ağrı yönünden değerlendirildi. Hastalarda; Lysholm skalası, 6 m zamanlı sıçrama testi, üç adım sıçrama testi, tek bacak hoplama parkuru testi, VAS ve Q-açısı değerlendirmeleri yapıldı. İzokinetik olarak; pik tork, total work, ortalama güç ve dayanıklılık oranlan test edildi. Elde edilen sonuçların istatiksel analizi sonucunda; 6 haftalık tedavi süreci sonucunda fonksiyonel, radyolojik ve izokinetik parametreler ile ağrı skorunun egzersiz öncesi ve sonrası değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı düzelmeler tesbit edildi. Farklı parametrelerdeki değişim değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon mevcuttu. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Patellofemoral pain syndrome is a very common musculoskeletal problem in young adults. It frequently results functional disability and loss of workforce. In this study, our aim was to assess the efficacy of isokinetic exercises on functional capacity, pain scores and radiologic parameters in patients with patellofemoral pain syndrome. 22 patients with the complaint of anterior knee pain were recruited randomly in our study referred to GATA The Department of Physical Medicine and Rehabilitation in the period between April 1999- May 2000. A total of 37 knees were examined. Each patient was evaluated in functional, radiologic and isokinetic terms before and after the exercise program. 6 meters hopping, 3-step hopping and single-limb hopping course tests were performed in each patient with the measurements of Lyshom's scale, visual analog scale and Q-angle. Tested parameters were; peak torque, total work, average power and endurance ratios. Statistical analyses revealed that at the end of 6-week treatment period, functional, radiologic, and isokinetic parameters and pain score as well improved significantly with respect to the pretreatment values. There is statistically meaningful corelation between different groups of parameters 37