Soğuk-hareketsizlik stresinin farelerin periferal kanındaki yardımcı T hücre yanıtına etkisi
Effects of cold-immobilization stress on T helper cell response in periferal blood in mice
- Tez No: 366088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Stresin organizmada stres sisteminin uyarılması ile oluşan özgül olmayan yanıt, bağışıklık sistemini etkileyerek pek çok hastalığın fizyopatolojisinde yer alır. Kazanılmış bağışıklık sistemi yanıtı ve kontrolünde yardımcı T hücrelerinin (Th) görevleri çok önemlidir. Th [Th1, Th2, Th17, düzenleyici T (Treg)] hücrelerinin alt tiplerinin dengesi, sağlık ve hayatta kalış için anahtardır. Akut ve/ya kronik stresin bağışıklık sistemine etkileri farklıdır. Stresin bağışıklık sistemi hücrelerine etkileri üzerinde şimdiye kadar fikir birliğine varılamadığı için; bu çalışmada akut veya kronik strese maruz kalan farelerde periferal kandaki Th lenfositlerinin dağılımı ve işlevlerini incelemeyi amaçladık. Kontrol (K), AS ve KS gruplarına (n=11/grup) rastgele yerleştirilen erişkin erkek Swiss-albino fareler, 2 saat +40C'de kafes içinde serbest, 2 saat oda sıcaklığında kısıtlayıcıda tutuldu. Soğuk-hareketsizlik stresi AS protokolünde bir, KS protokolünde artarda beş gün uygulandı. Deneyden sonra alınan kan örneklerinde serum kortizol seviyeleri; serum IL-4, INF-γ ve IL-17 sitokin düzeyleri ölçüldü ve akım sitometrisi ile lenfosit alt tiplemesi yapıldı. Deneyler sonlandıktan sonra tüm gruplardaki hayvanlar benzer zamanlarda eksanguinasyon ve yüksek doz anestezi ile feda edildi. Sonuçlar SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Stress brings out a non-spesific response, modulating the immune system so blamed in pathophysiology of various diseases. Helper T (Th) lymphocytes have a central role both in acquired immune system response and in its control. The balance between subtypes of Th cells [Th1, Th2, Th17, regulatory T (Treg) cells] is the key for the survival and health of the organism. Since the effects of acute or chronic stress on immune system are different and the cell types effected in organisms facing AS or KS have ever been fully elucidated, in this study; we aimed to investigate the distributions and functions of Th cell subtypes in peripheral blood in AS or KS exposed mice. Adult male Swiss-albino mice were randomly placed into control (C), AS and KS groups (n=11/group). Cold-immobilization stress, combined protocol of free movement in cage at +40C for 2 h and restrained at room temperature for 2 h, was applied once for AS and in five consecutive days for KS protocols. Flow-cytometric lymphocyte subtyping and serum cortisol, IL-4, INF-γ and IL-17 cytokine level determinations were carried out in the blood samples. After blood withdrawal the experiments were terminated by exsanguination and anesthesia overdose. Control animals were sacrificed at corresponding times to the stress groups. Results were evaluated by SPSS programme.