Geriatrik yaş gruplarında su içi ve kara egzersizlerinin fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of land-based and water-based exercises on functional capacity and quality of life in geriatric age groups
- Tez No: 366101
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, geriatrik yaş gruplarında su içi ve kara egzersizlerinin fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 31 geriatrik yaş grubunda birey katıldı. Katılımcılar kendi istekleri doğrultusunda 15 kişilik havuz egzersiz grubu (grup1) ve 16 kişilik kara egzersiz grubu (grup2) olarak ikiye ayrıldı. Çalışmanın ilk haftasında grup 2'den bir katılımcı egzersizleri yapamayacağını söyleyerek ayrıldı. Her iki grup için haftada 3 günden oluşan 6 haftalık egzersiz programları belirlendi. Egzersiz programları öncesinde ve sonrasında tüm bireylere fonksiyonel açıdan değerlendirme testleri ve yaşam kalitesi anketi uygulandı. Yapılan değerlendirmelerde geriatrik yaş gruplarına, Whoquol – old yaşam kalitesi anketi, fonksiyonel erişme testi (FRI), gözü açık - kapalı tek ayak üstünde durma, time up and go (TUG), borg skalası, kas testi ve 6 dk. yürüme testleri yapıldı. Test sonuçlarına karşılaştırmalı olarak bakıldığında; yaşam kalitesi toplam skorları ve fonksiyonel kapasite ölçekleri sonuçları, geriatrik gruplarda egzersizin yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasiteye etkisi açısından havuz veya kara ortamları arasında bir fark olmadığını gösterdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
. This study was carried out with an eye to compare the effects of land-based and water-based exercises on functional capacity and quality of life in geriatric age groups. 31 individuals in the geriatric age group participated in the study. Participants were divided into two groups, based on their request, as the pool exercise group consisting of 15 persons (group 1) and the land exercise group consisting of 16 persons (group 2). In the first week of the study, a participant from group 2 left the group by saying that he would not be able to do the exercises. A 6-week exercise program consisting of 3 days per week was determined for both groups. Functional assessment tests were performed and a quality of life questionnaire was conducted to all individuals before and after the exercise program. Subsequent to the assessments following applications were performed for the geriatric age group: WHOQOL-OLD quality of life questionnaire, functional reach test (FRT), standing on one foot with eyes open and closed, time up and go (TUG), Borg scale, muscle testing, and 6 -minute walking tests. When the test results were compared, it was observed that total scores of quality of life and the results of the functional capacity scales revealed the fact that pool or land environments showed no difference in terms of the effects of the exercise on quality of life have and functional capacity in the geriatric age group (p> 0.05).