Menstrual döngünün koşu ekonomisine etkisi: Kalorik değerlendirme
Effects of menstrual cycle on running economy : Caloric evaluation
  1. Tez No: 366109
  2. Yazar: BİRCAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
. Bu çalışmanın amacı menstrual döngünün koşu ekonomisine (KE) etkisini incelemektir. Düzenli menstrual döngüye sahip (menstruasyon gün sayısı: 29.8 ± 0.98) sağlıklı 11 kadın sporcuda (9'u atletizm, 1'i voleybol, 1'si hentbol) (yaş: 21.18 ± 3.65 yıl, boy:170.2 ± 6.6 cm, VO2maks: 49.25 ± 9.15 ml.kgˉ¹.dkˉ¹) menstrual döngünün midfoliküler (MF) (7 - 9.gün) ve luteal (LF) (21- 23. gün) fazlarında antropometrik değişkenler (Vücut ağırlığı, 7 bölge deri kıvrımı toplamı, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kitlesi), dinlenik VO2, laktik asit (LA), kalp atım hızı (KAH), dakika ventilasyonu(VE), solunum değişim oranı (SDO) ve koşu bandında 3.5 mmol sabit laktat eşiğine karşılık gelen koşu hızının % 75, % 85 ve % 95'inde KE belirlenmiştir. MF ve LF hormonla teyit edilmiştir (Progesteron MF = 1.79 ± 1.09 nmol.L-1, LF = 37.78 ±15.08 nmol.L-1; p0.05). KE'esnasında ölçülen SDO değerleri fazlar arasında benzerdir (p>0.05). Her üç birimde (ml.kg-1.dk-1, ml.kg-1.km-1 ve kcal.kg-1.km-1) LF'da ölçülen KE, MF'dan daha iyidir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate effecst of menstrual cycle on running economy(RE). Eleven healty female athletes (age: 21.18 ± 3.65 year, height:170.2 ± 6.6 cm, VO2max: 49.25 ± 9.15 ml.kgˉ¹.dkˉ¹, menstrual cycle: 29.8 ± 0.98) with a regular menstrual cycle were tested anthropometric variables(Body mass, 7 sum of skinfold, body fat percentage, lean body mass), resting VO2, lactate (LA), heart rate (HR), minute ventilation(VE), respiratory Exchange ratio (RER) and RE was determined at %75 %85 and % 95 of speed at 3.5mmol lactate threshold on running treadmill at midfoliküler(MF) (7-9.days) and luteal phase(LF) (21-23.days) of their menstrual cycle. MF and LF were confirmed by hormonal analyzes(Progesterone MF = 1.79 ± 1.09 nmol.L-1, LF = 37.78 ±15.08 nmol.L-1; p0.05). RER values were similiar measuring during RE between phases(p>0.05). In all three units (ml-kg-1.min-1,ml.kg-1.km-1 and kcal.kg-1.km-1) RE that was measure at LF was better than MF(p0.05).