Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerde fruktoz tüketiminin değerlendirilmesi
Evaluation of fructose consumption in individuals with non-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 366108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kuyumcu A., Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı Olan Bireylerde Fruktoz Tüketiminin Değerlendirilmesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diyetetik Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2014. Bu çalışma, nonalkolik yağlı karaciğer hastalığına (NAYKH) sahip bireylerin fruktozdan zengin besin tüketim düzeyini belirlemek ve bu düzeyin biyokimyasal parametreler ile antropometrik ölçümlerle olası ilişkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine başvuran ve batın ultrasonografi tetkiklerinde farklı derecelerde [grade 1 (hafif), grade 2 (orta derecede), grade 3 (şiddetli)] yağlanma tespit edilen 19-65 yaş arası 45 birey ve tetkiklerinde yağlanma saptanmamış olan 15 birey katılmıştır. Fruktozdan zengin besin tüketim sıklığı formu ve 24 saatlik besin tüketim kaydı araştırmacı tarafından katılımcılara uygulanmıştır. Bireylerin biyokimyasal bulguları, antropometrik ölçümleri ve fiziksel aktivite durumları değerlendirilmiştir. Yağlanma görülmeyen grubun yaş ortalaması 34±9.2 yıl, yağlanma görülen gruplardaki bireylerin yaş ortalaması ise 47±11.2 yıldır (p=0.009).
Özet (Çeviri)
Kuyumcu A., Evaluation of Fructose Consumption in Individuals with Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, Hacettepe University, Health Science Institute, MSc Thesis in Dietetics, Ankara, 2014. This study was conducted to determine the level of fructose-rich foods consumption and evaluate a possible relationship between fructose intake and biochemical parameters in blood, anthropometric measurements in individuals who had non-alcoholic fatty liver disease. In this study, in varying degrees [grade1 (mild), grade 2 (moderate), grade 3 (severe)] steatosis detected 19 to 65 years old 45 individuals by abdominal ultrasonography examinations and 15 health individuals who were followed in Ankara Numune Education and Research Hospital Gastroenterology Clinic were included. Fructose-rich food frequency questionnaire and 24-hour dietary record forms were administered to volunteers by the researcher. The individuals' biochemical findings, anthropometric measurements and physical activity status were evaluated. The mean age of the healty subjects was 34 ± 9.2 years, while the mean age of the patients with NAFLD was 47 ± 11.2 years (p= 0.009).