Menstrual döngü esnasında farklı seviyede enerji harcamasının değerlendirilmesinde Sensewear Armband'ın geçerliği
Validity of Sensewear Armband in the assessment of energy expenditure at different levels during menstrual cycle
- Tez No: 607210
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, menstrual döngünün midfoliküler (MF) ve luteal fazında (LF), farklı şiddette egzersizler esnasında enerji harcamasının değerlendirilmesinde SenseWear Armband‟ın (SWA) geçerliğini belirlemektir. Çalışmaya bireysel ya da takım sporlarında en az 3 yıldır yarışmacı sporcu olan sağlıklı 20 kadın spor okulu öğrencisi (yaş:20,6±1,6yıl; boy:168,3±73cm; menstrual döngü gün sayısı=28,8±2,1 gün) katılmıştır. Katılımcılar menstrual döngünün MF (7-9. günler) ve LF‟de (21-23. günler) koşu bandında maksimal oksijen tüketiminin (VO2maks) %35 ve %75‟inde 10‟ar dakika koşu egzersizi yapmışlardır. Menstrual döngünün fazları hormon analizi ile teyit edilmiştir. MF‟de ölçülen estradiol (73,17 ± 31,23 pg.ml-1) ve progesteron (0,52±0,30 ng.ml-1) LF‟den (sırasıyla 151,70±61,58 pg.ml-1 ve 8,79±6,85 ng.ml-1) anlamlı derecede yüksektir (p0,05). %75 şiddette enerji harcaması %35‟den anlamlı derecede yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the validity of SenseWear Armband (SWA) in assessing the energy expenditure at different exercise intensities during midfollicular (MP) and luteal (LP) phases of the menstrual cycle. Twenty volunteer women sport school students (age=20.6±1.6 yrs; Menstrual cycle=28.8±2.1 days) with regular menstrual cycle participated in this study. Participants performed treadmill running exercise for 10 minutes at 35% and 75% of their VO2max in MP (7-9 days) and LP (21-23 days) of the menstrual cycle. The phases of the menstrual cycle were confirmed with hormonal analysis. Energy expenditure during running exercise was measured with indirect calorimetric method (ICM) and SWA. For data analysis 2x2x2 (Methods x Phase x Intensity) 3-way analysis of variance was used. Correlations among variables were determined with Pearson‟s r coefficient. No significant method and phase effect was found in energy expenditure (p>0.05). Energy expenditure at 75% intensity was significantly higher than energy expenditure at %35 intensity (p0.05), however Methods x Intensity interaction effect was significant (p0.05).