Kantitatif bilgisayarlı tomografinin kronik obstrüktif akciğer hastalığı fenotipi belirlemedeki rolü
To assess the role of quantitative thorax computerized tomography (CT) in determining phenotypes of chronic obstructuve pulmonary disease
- Tez No: 366146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM EYLEM AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
6. ÖZET AMAÇ: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanısı konmuş hastalarda, kantitatif toraks BT'nin KOAH fenotiplerinin belirlenmesindeki rolünü araştırmak. MATERYAL ve METOD: Ocak 2007- eylül 2013 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniği veya servisinde değerlendirilen ya da konsülte edilen 104 hasta ve 20 kontrol olgusu çalışmaya alındı. Hastaların spirometrik parametrelerine SFT kayıtlarından, toraks BT verilerine ise Radyoloji arşivinden ulaşıldı. Tüm toraks BT'lerin kantitatif incelemesi Radyoloji Anabilim Dalı'ndan belirlenen aynı ve tek bir Radyoloji Uzmanı tarafından yapıldı. Görüntü Arşivleme ve İletişim sisteminden elde edilen toraks BT incelemeleri Radyoloji servisinde kullanılan iş istasyonuna yüklendi. Bu amaçla Adwanced Workstation 4.2 Sun Workstation kullanıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY BACKROUND: To assess the role of quantitative thorax computerized tomography (CT) in determining phenotypes of chronic obstructuve pulmonary disease (COPD). MATERIAL and METHODS: One hundred and four patients applying or being consulted to Pulmonary Diseases Policlinic or Service in Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital and 20 healthy controls were enrolled in this study between January 2007 and September 2013. The spirometric parameters were obtained from Spirometry Lung Function Test registry and data of thorax CT were obtained from archive of Radiology department. The quantitative evaluation of CTs were performed by the same radiology specialist from Radiology Department. The torax CT imagings obtained from the Picture archiving and Communication System were loaded to the work station of Radiology. Advanced Workstation 4.2 Sun Workstation was applied for this aim.