Trombositten zengin fibrinin yağ greftlerinin viabilitesine etkisi: Deneysel çalışma
The effet of platelet rich fibrin on fat graft viability: Experimental study
- Tez No: 548927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ŞAHİN SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Plastik cerrahide otolog yağ grefti, yumuşak doku defektlerinin rekonstrüksiyonu ile, yüz, el ve meme gibi bölgelerin estetiğinde önemli ve sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Fakat yağ grefti tekniğinin sonuçları öngörülememekte ve her zaman beklenen sonucu vermemektedir. Bu sebeple son yıllarda yağ grefti viabilitesini arttırma yönünde çalışmalar artmıştır. Trombositten zengin fibrin (PRF) ilk olarak 2000'de Choukroun tarafından geliştirilmiş olup basit bir teknikle elde edilmekte ve şu an için genel olarak oral ve maksiller cerrahide kullanılmaktadır. Yeni nesil trombosit konsantrasyonu diye de adlandırılan PRF'nin elde edilmesinde antikoagulan ya da trombin kullanımına gerek olmaması bu yöntemin avantajlarındandır. Birçok çalışma trombositten zengin plazmanın (PRP) yağ grefti üzerine etkisini araştırmış olup, yurt içinde henüz PRF'nin yağ grefti sağ kalımına etkisi hakkında çalışma yapılmamıştır. Çalışmada 60 adet sıçan, rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci grup sham grubu olarak belirlendi. İkinci grup sıçanlar kontrol grubu olup, inguinal yağ pakesi çıkartılarak ek işleme tabi tutulmadan, greft olarak ensede ciltaltında oluşturulacak cebe yerleştirildi. Üçüncü grup sıçanlarda greft, ensedeki ciltaltı cebe üzerine PRF topikal uygulaması yapılmasının ardından yerleştirildi. İkinci ve üçüncü gruptaki sıçanlardan erken ve geç dönemlerde (7. gün ve 90. gün) greftler alınarak ağırlık ve hacim ölçümü ardından histopatolojik incelemeye gönderildi. Histopatolojik incelemede fibrozis, hücresel infiltrasyon, damarlanma, yağ kistleri, hücresel nekroz, konjesyon ve hemoraji kriterleri değerlendirildi, bu kriterler ve ağırlık ile hacim ölçümleri ışığında trombositten zengin fibrinin greft sağ kalıma katkısı araştırıldı. Ağırlık ve hacim değişimleri istatiksel olarak anlamlı bulundu. Histopatolojik bulgularda deney grubunda kontrol grubuna göre belirgin farklar gözlenmesine rağmen bulguların tümü istatiksel olarak anlamlı değildi. Elde edilen sonuçlara dayanılarak PRF'nin yağ grefti yaşayabilirliğine etkisinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In plastic surgery, autologous fat graft is an important and frequently used treatment method in the aesthetics of the face, hand and breast, and for reconstruction of soft tissue defects. However, the results of the fat graft technique are unpredictable and do not always give the expected result. Therefore, studies on increasing the viability of fat graft have increased in recent years. Platelet-rich fibrin (PRF) was first developed by Choukroun in 2000, is obtained by a simple technique and is currently used generally in oral and maxillary surgery. The advantage of this method is the lack of the use of anticoagulants or thrombin to obtain this so-called new generation platelet concentration. Many studies have investigated the effect of platelet-rich plasma (PRP) on fat graft, and no studies have been conducted on the effect of PRF on fat graft survival in the country. In this study, 60 rats were randomly divided into three groups. The first group was determined as sham group. The second group was the control group and the inguinal fat pad was removed and the graft was placed directly on the neck as a graft. In the third group of rats, the graft was placed after the topical application of PRF in the subcutaneous pocket of the neck. Grafts were taken from the second and third groups in the early and late periods (7th day and 90th day), weight and volume measurements were taken and biopsies are sent for histopathological examination. In histopathological examination, fibrosis, cellular infiltration, vascularization, fat cysts, cellular necrosis, congestion and hemorrhage criteria were evaluated. Weight and volume changes were statistically significant. Although there were significant differences in the histopathological findings in the experimental group compared to the control group, all of the findings were not statistically significant. Based on the results obtained, it was concluded that the effect of PRF on fat graft viability is positive.