Çeşitli solüsyonlarda kıkırdak grefti yaşam sürelerinin araştırılması
Investigation of the viability of cartilage graft in various solutions
- Tez No: 982411
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSER YILMAZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Rekonstrüktif ve estetik cerrahide nazal ve kulak rekonstrüksiyon ameliyatlarında başta olmak üzere kıkırdak greftleri sıklıkla kullanılmaktadır. Donör alanlar ise sıklıklı nazal septum, kulak konkası, kostal kıkırdaklardır. Otolog, homolog olarak kullanılabilen kıkırdak greftleri; bazen çıplak olarak bazen surgicel, fibril, fasya ile sarılarak bazen de prp, hyalüronik asit ile harmanlanarak kullanılmaktadır. Literatüre baktığımızda ameliyatlarda sıklıkla kullanılan kıkırdak greftinin depolanması ve saklanması ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızda kıkırdak greftlerinin çeşitli solüsyonlarda ve farklı zaman aralıklarında bekletilmesi ile kıkırdak greftinin canlılığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda biri kontrol grubu olmak üzere toplam 10 grup oluşturuldu. Tüm gruplarda 4 rat, toplam 40 rat vardı. Tüm ratların sağ kulaklarından 6 mm'lik punch biyopsi ile kıkırdak grefti alındı. İnce periost elevatörü ile soyulup perikondriyumsuz çıplak hale getirildi. Alınan kıkırdak greftleri kontrol grubunun sırt bölgesine subkutan olarak hemen yerleştirildi. 2a grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri %0.9 izotonik sodyum klorür solüsyonunda, 2b grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri 1/3 izodeks (1/3 izotonik sodyum klorür + dekstroz) solüsyonunda, 2c grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri %0.9 izotonik sodyum klorür + %1.5 H2O2 (hidrojen peroksit) solüsyonunda 10 gün bekletilip 10.gün sonunda ratların sırt bölgesine subkutan olarak yerleştirildi. 3a grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri %0.9 izotonik sodyum klorür solüsyonunda, 3b grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri 1/3 izodeks (1/3 izotonik sodyum klorür + dekstroz) solüsyonunda, 3c grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri %0.9 izotonik sodyum klorür + %1.5 H2O2 (hidrojen peroksit) solüsyonunda 20 gün bekletilip 20.gün sonunda ratların sırt bölgesine subkutan olarak yerleştirildi. 4a grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri %0.9 izotonik sodyum klorür solüsyonunda, 4b grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri 1/3 izodeks (1/3 izotonik sodyum klorür + dekstroz) solüsyonunda, 4c grubundaki ratlardan alınan kıkırdak greftleri %0.9 izotonik sodyum klorür + %1.5 H2O2 (hidrojen peroksit) solüsyonunda 30 gün bekletilip 30.gün sonunda ratların sırt bölgesine subkutan olarak yerleştirildi. Rat sırtına yerleştirme işleminden sonra tüm kıkırdak greftleri rat sırtında 30 gün bekletildi. Deney sonunda ratlar sakrifiye edilip kıkırdak greftleri alındı ve histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Solüsyonlarda bekletilen kıkırdak greftleri ağırlık azalması, kıkırdak canlılığı, vaskülarizasyon, fibrozis, inflamasyon, greft rezorpsiyonu, kemik metaplazi, nekroz ve kalsifikasyon gibi kriterlere göre incelendi. Tüm solüsyonlarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak ağırlık azalması görüldü. Kıkırdak canlılığı tüm solüsyonlara göre kontrol grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Kıkırdak canlılığı 10 gün bekletilen 2.solüsyonda ve 20 gün bekletilen 3.solüsyonda anlamlı olarak en yüksek çıkmıştır. Vaskülarizasyon değeri grup 3b olan 1/3 izodeks (1/3 izotonik sodyum klorür + dekstroz) solüsyonunda 20 gün bekletilen grupta en yüksek bulundu. Fibrozis değeri grup 4a olan %0.9 izotonik sodyum klorür solüsyonunda 30 gün bekletilen grupta en yüksek bulundu. İnflamasyon kriteri 30 gün bekletilen tüm solüsyon gruplarında en yüksek değerde bulundu. 20 gün bekletilen tüm solüsyon gruplarında kemik metaplazi görülmedi. Kemik metaplazi en yüksek değer grup 4a olan %0.9 izotonik sodyum klorür solüsyonunda 30 gün bekletilen grupta bulundu. Nekroz bulguları kontrol grubunda, grup 2a ve grup 2b'de hiç görülmezken; grup 3b ve grup 4a'da en yüksek değerde bulundu. Kalsifikasyon hiçbir kıkırdak greftinde görülmedi. Sonuç: 10 gün kıkırdak grefti saklanması gerektiğinde %0.9 izotonik sodyum klorür solüsyonunun seçmemiz gerektiğinin daha doğru seçim olacağı görüldü. Kıkırdak greftinin 20 gün saklanması gerektiğinde %0.9 izotonik sodyum klorür + %1.5 H2O2 (hidrojen peroksit) solüsyonunun seçmemizin daha doğru seçim olacağı görüldü. Kıkırdak greftinin 30 gün saklanması gerektiğinde ise 1/3 izodeks (1/3 izotonik sodyum klorür + dekstroz) solüsyonu veya %0.9 izotonik sodyum klorür + %1.5 H2O2 (hidrojen peroksit) solüsyonunun seçilebileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Cartilage grafts are frequently used in reconstructive and aesthetic surgery, particularly in nasal and ear reconstruction procedures. Common donor sites include the nasal septum, auricular concha, and costal cartilage. Cartilage grafts, which can be used autologously or homologously, are sometimes applied bare, sometimes wrapped with materials such as Surgicel, fibrin, or fascia, and occasionally combined with PRP or hyaluronic acid. A review of the literature reveals a lack of sufficient studies on the storage and preservation of cartilage grafts, despite their frequent use in surgical procedures. The aim of our study is to investigate the viability of cartilage grafts when stored in various solutions and at different time intervals. Materials and Methods: In our study, a total of ten groups were formed, including one control group. Each group consisted of four rats, for a total of forty rats. A 6 mm cartilage graft was taken from the right ears of all rats using a punch biopsy. The grafts were stripped of their perichondrium using a fine periosteal elevator. The cartilage grafts taken from the control group were immediately placed subcutaneously in the dorsal region. The cartilage grafts harvested from the rats in Group 2a were stored in 0.9% isotonic sodium chloride solution; those obtained from Group 2b were stored in one-third isodex (one-third isotonic sodium chloride mixed with dextrose); and those from Group 2c were stored in 0.9% isotonic sodium chloride combined with 1.5% hydrogen peroxide (H₂O₂). All grafts in these groups were kept in their respective solutions for 10 days and subsequently implanted subcutaneously into the dorsal region of the rats on day 10. The cartilage grafts obtained from the rats in Group 3a were stored in 0.9% isotonic sodium chloride solution; those from Group 3b in one-third isodex; and those from Group 3c in 0.9% isotonic sodium chloride plus 1.5% H₂O₂. These grafts were preserved for 20 days and implanted subcutaneously into the dorsal region of the rats on day 20. Similarly, the grafts collected from the rats in Group 4a were stored in 0.9% isotonic sodium chloride solution; those from Group 4b in one-third isodex; and those from Group 4c in 0.9% isotonic sodium chloride plus 1.5% H₂O₂. These grafts were kept in the corresponding solutions for 30 days and then implanted subcutaneously into the dorsal region on day 30. Following implantation, all cartilage grafts remained in the dorsal subcutaneous tissue for an additional 30 days. At the end of the experiment, the rats were sacrificed, the grafts were retrieved, and histopathological examination was performed. Results: The cartilage grafts stored in the various solutions were evaluated based on several parameters, including weight loss, chondrocyte viability, vascularization, fibrosis, inflammation, graft resorption, osseous metaplasia, necrosis, and calcification. All solution groups demonstrated a statistically significant reduction in graft weight compared with the control group. Chondrocyte viability was significantly higher in the control group than in all solution groups. Among the experimental solutions, chondrocyte viability was the highest in Solution 2 (10-day storage) and Solution 3 (20-day storage). The highest vascularization score was observed in Group 3b, in which the grafts had been stored for 20 days in one-third isodex (one-third isotonic sodium chloride with dextrose). The greatest degree of fibrosis was identified in Group 4a, in which the grafts were stored for 30 days in 0.9% isotonic sodium chloride. Inflammation scores were highest in all groups in which the grafts had been stored for 30 days. No osseous metaplasia was observed in any of the 20-day storage groups. The highest degree of osseous metaplasia was detected in Group 4a, corresponding to the grafts stored for 30 days in 0.9% isotonic sodium chloride. Necrosis was absent in the control group as well as in Groups 2a and 2b; however, necrosis was most prominent in Groups 3b and 4a. Calcification was not observed in any of the cartilage grafts. Conclusion: It was observed that when cartilage grafts need to be preserved for 10 days, the use of 0.9% isotonic sodium chloride solution represents the most appropriate choice. When preservation is required for 20 days, a solution of 0.9% isotonic sodium chloride combined with 1.5% hydrogen peroxide (H₂O₂) was found to be the more suitable option. For cartilage grafts requiring a 30-day preservation period, either a one-third isodex solution (one-third isotonic sodium chloride mixed with dextrose) or a solution of 0.9% isotonic sodium chloride plus 1.5% H₂O₂ was determined to be appropriate.