Orhun Yazıtlarının söz dizimi
- Tez No: 36617
- Danışmanlar: PROF. DR. EFRASİYAP GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Köktürk devri dil yadigârlarından Köl Tlgln, Bilge Kağan ve Tonyukuk yazıtlarının söz dizimini ihtiva eden bu çalışma,“Kavramların İşaretlenmesi”,“İsim ve Fiil Tabanları”,“Kavram İlişkileri”başlıklarını taşıyan üç ana bölümden oluşmaktadır.“Kavramların İşaretlenmesi”ve“İsim ve Fiil Tabanları”başlıklarım taşıyan bölümler aslında çalışmanın esas konusunu oluşturan“Kavram İlişkileri”bölümünün“Giriş”! niteliğindedir.“Kavram İlişkileri”bölümü de“Çekimli Yapılar”,“Belirtili Tamlamalar”ve“Cümle”başlıklarını taşıyan üç bölümden oluşur. Bu bölümlerin ilki (Çekimli Yapılar)nde: isim ve fiil çekimleri; ikincisi (Belirtili Tamlamalarınde: belirtili isim ve belirtili sıfat tamlamaları; üçüncüsü (Cümle)nde ise: yazıtlarda geçen cümleler (1025 cümlelin öğeleri, cümle kalıpları (251 cümle kalıbı), cümlelerin ve cümle kalıplarının kendi.grupları ve genel toplam (1025 cümle-251 cümle kalıbı) içindeki durumu, kullanım oranlan vs. ayrıntılı bir şekilde dikkatlere sunulmuştur. Çalışmanın sonunda ise bir“Şekil Bilgisi Dizini”ve söz dizimi; Orhun yazıtları, Köktürk devri (dil, tarih, coğrafya, antropoloji, etnoloji vs.) ile ilgili geniş bir "Bibliyografyaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, including the syntax of Köl tigin, Bilge Kagan and Tonyukuk inscriptions of the Köktürk Age, consists of the“determination of concepts”,“nominal and verbal bases”,“conceptual relations”as titles. The chapters named“the determination of concepts”and“nominal and verbal bases”are supposed to be considered as“introduction”to“conceptual relations”making the subject-matter of the study. The chapter“conceptual relations”is subdivided into three, named“inflectional structures”,“definite determinative groups”, and“sentence”. The first of these chapters (inflectional structures) presents nominal and verbal inflections; the second (definite determinative groups), definite noun and definite adjective determinative groups; the third (sentence), the agents of sentences (1025 sentences) in the inscriptions, sentence forms in general addition ( 1025 sentences, 25 1 sentence forms), the rates of usage, etc. in detail. At the end of the dissertation there appears a wide-ranged Bibliography indicating“Index of Morphology”and syntax; Orhun Inscripts, the age of Köktürks (language, history, geography, anthropology, ethnology, etc.)