Duyuşsal alanın bir objektivasyon olarak çocuk resimlerine yansıması
  1. Tez No: 36618
  2. Yazar: ŞENAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Genel olarak sanat, kişisel soranlara yüceltme, yaratma, kendini gerçekleştirme yoluyla çözüm bulmaktır. Aynı zamanda duygu ve düşünce arasındaki karşılık ve içice geçmiş bağlantıları vurguladığı da düşünülen sanat, algılama, düşünme, imgeleme ve bedensel eylemin de etkin olduğu bir süreçtir. Bu yaklaşımla, çocukta yaratıcılık ve sanat yoluyla eğitimin önemi üzerinde duruldu. Ancak yaratıcılıkta doğuştan gelen gizil güçlerle, sonradan kazanılan kişilik özelliklerinin ve çevrenin de etkisi gözönünde bulundurularak kişilik ve anlatım tipleri ile çocukların gelişim aşamaları kuramsal olarak ele alındı. Bu bilgiler doğrultusunda ve çocukların yalın bir anlatım aracı olarak oluşturdukları resimlerden hareketle, eğitimciler ve pedagoglarca belirlenen, plastik sanatlarda çocuk tipleri, çocuk resimlerinin gelişim basamakları ile resim özellikleri, örneklerle tanınmaya çalışıldı. Tüm çocukların gelişim süreçleri içerisinde, aynı yolu izledikleri gözlenir. Ancak, çocukların gelişim süreleri ile davranışları kazanmak üzere geçirdikleri sürenin, çocuktan çocuğa değişkenlik gösterdiği düşüncesi ve çocuğu anlamanın temelinde bu aşamaları bilmenin gereğiyle çocuk, çocukların gelişim dönemleri ve çizim yeteneği ile zihinsel değişim arasındaki ilişki yine kuramsal olarak ele alındı. Çocuğun çevresini anlama ve kendisini gerçekleştirme uğraşına yaklaşımlarını anlamak için, araştırmada farklı kesimlerdeki yetişkinlerin görüşlerine de yer verildi. Tüm bu kuramsal çerçeve ve yapılan gözlemler ışığında, sağlıklı bireylerin biçimlenmesi için çok erken yaşlarda çocuklara rehberlik edilmesinin önemi ve gereği üzerinde durulurken, bu rehberlik hizmetinin müdahaleci değil, özgün yaratma cesareti ve buna bağlı olarak kendilerine güven duygusu kazanacakları, özgürce anlatıma olanak sağlar biçimde olması gereği üzerinde duruldu. Temelde resmin, çocuğun özel tavrını ve genel tutumunu anlamak için, en iyi araç olduğu düşüncesinden hareketle, çocuğun kişilik özellikleri, ailesi, arkadaşları,M. M. öğretmenleriyle olan ilişkileri ve bu bireylere yönelik tutum ve davranışları, iç çatışmaları ve korkulan resimlerinde tanınmaya çalışıldı. Bu çalışmadaki tüm veriler 3-15 yaş arasındaki çocukların resimlerinin, kişisel dosyalarındaki bilgiler ve uzman görüşlerinin ışığında çözümlenmesi ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
nı SUMMARY Art in general terms, may help solve personal problems with the help or self image and creativity. At the same time we are able to sort out our thoughts and feelings which is thought to be associated with art, thought, understanding, imagination and physical well being. So as a result it has been emphasized to educate children based upon creativity and art. It is thought that creativity may be inherited by birth, change as the pupil matures in personality and changes in personality caused by the persons immediate surroundings keeping this in mind art is thought according to the childs step by step progression; according to the information which has been maintined, pictures painted by a child, by the plastic art which has been created to show the characteristics of a child, by the life cycles of a child and by various art work, psychologists have tried to figure out specific behaviours. AH children follow similiar growth patterns in similiar time periods, but growth and behaviour patterns may vary from child to child and to totaly understand the child one must also be aware of the childs behavior stages, knowing this will also help in understanding the childs growth stages, drawing talent and psyycologic advancement between the two. To help understand the ways in which a child deals with his surroundings, grown up views have been recorded to help in futher research. All of this theoredical information and observation which have been noted, will help us understand the importance of educating children at a very early age. But we must keep in mind that we should not force the child but only show him/her the right way. By doing this we will be adding to the childs self confidence and the child will be able to express himself more freely. A child's persoel behaviour, overall manner will reflect in the childs paintings and drawings. Knowing this we can figure out the person's personel characteristics, family life, student teacher relations, manners, behaviour, self strugle, fears and other problems are tried to be recognized by means of the childs paintings.IV All of this information in this work has been maintained from paintings and other various art work made by children between the age 3 and 15 from specialists and child psychologists.