Sagittal yöndeki iskeletsel malokluzyonlarda gülümseme komponentlerinin incelenmesi
An evaluation of smile components in skeletal malocclusion in sagittal plane
  1. Tez No: 458270
  2. Yazar: KEZBAN CELİKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET BİROL ÖZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı; normal dik yön paternine sahip Sınıf I, Sınıf II bölüm I ve Sınıf III malokluzyonlu bireylerde gülümseme komponentlerinin analizi ve sagittal yöndeki malokluzyonların gülümseme komponentleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Sınıf I (23 kadın, 7 erkek, yaş ort: 20.77±3.17 yıl), Sınıf II bölüm 1 (22 kadın, 8 erkek, yaş ort: 17.36±3.00 yıl) ve Sınıf III (12 kadın, 8 erkek, yaş ort: 17.59±3.59 yıl) malokluzyona sahip 80 bireyin gülümsemelerini elde etmek için video düzeneği ve sefalostat cihazı kullanıldı. Bireylerin spontane gülümsemeleri komik video klipler izletilerek elde edildi. Video kayıtlarından her hasta için istirahat ve en geniş spontane gülümsemesi olmak üzere iki görüntü karesi seçildi. İstirahat ve gülümseme görüntüleri Image J® programı ile analiz edildi. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS version 23.0 programı kullanıldı. Cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren parametrelerden gülümseme yüksekliği ve alt kesici görünümü dışındaki parametreler erkeklerde kızlardan daha yüksek bulunmuştur. Gülümseme arkı gruplar ve cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Dış komissural genişlik, bukkal koridor oranı ve görünen dentisyon genişliği Sınıf I bireylerde, Sınıf II bireylerden daha yüksektir. İstirahat ve gülümseme sırasındaki üst dudak kalınlıkları ile üst kesicinin alt dudağa uzaklığı Sınıf III malokluzyonlu kızlarda diğer gruplardan daha yüksek değerler göstermiştir. Bukkal koridorların doğrusal ölçümleri Sınıf II malokluzyonlu kızlarda, Sınıf I malokluzyonlu kızlardan daha yüksektir. Alt kesici görünümü Sınıf II malokluzyonlu erkeklerde, Sınıf III malokluzyonlu erkeklerden daha yüksek değerler göstermiştir. Gülümseme alanı Sınıf I malokluzyonlu kızlarda, Sınıf III malokluzyonlu kızlardan daha yüksektir. Sınıf I malokluzyonlu kız bireylerde yüksek gülümseme çizgisi görülme oranı diğer gruplardan daha yüksek bulunmuştur. Sagittal yöndeki iskeletsel malokluzyonlar ve cinsiyet gülümseme komponentleri üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze of smile components in subjects with Class I, Class II div I and Class III malocclusions with normal vertical skeletal pattern and to evaluate the effect of sagittal malocclusions on smile components. Video equipment and a cephalostat device were used to capture smiles in 80 subjects with Class I (23 female, 7 male, mean age: 20.77±3.17 years), Class II div 1 (22 female, 8 male, mean age: 17.36±3.00 years) and Class III (12 female, 8 male, mean age: 17.59±3.59 years) malocclusions. Subject's spontaneous smiles were elicited by watching funny movies. Two frames were selected from the videographic records including rest and the widest spontane smiling for each subject. The rest and smile frames were analyzed with the Image J® program. SPSS version 23.0 software was used for statistical analysis of the data. The parameters which showed statistically significant differences between the sexes were found to be higher in males than females except smile height and mandibular incisor display. The smile arc showed no statistically significant difference among the groups and genders. The values of outer commissural lengths, buccal corridor ratio and visible dental width were higher in Class I subjects than Class II subjects. Maxillary incisal edges to lower lip distance and upper lip thickness at rest and smile showed higher values in females with Class II malocclusions than the other groups. The linear measurements of buccal corridor were higher in Class II malocclusion than Class I malocclusion for females. Mandibular incisor display was found to be higher in Class II malocclusion than Class III malocclusion for males. The smile area in Class I female subjects was higher than Class III female subjects. The incidence of high smile line in Class I female subjects was higher than the other groups. The sagittal skeletal malocclusions and genders are effective on the smile components.