Tek taraflı dudak damak yarıklarında farklı iskeletsel ankraj yöntemleri ileuygulanan maksiller ilerletmeve alveoler kemik grefti etkisinin sonlu elemanlar model analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of different bone-anchored maxillary protraction and alveolar bone graft effect in unilateral cleft lip and palate with finite element model analysis
- Tez No: 648581
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tek taraflı dudak damak yarıklı bireylerde maksillanın karakteristik özelliği her üç düzlemde gelişim geriliği göstermesidir. Maksillanın sagittal yöndeki gelişim geriliği ise maksiller retrüzyona bağlı iskeletsel sınıf III maloklüzyona sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı tek taraflı dudak damak yarığı anomalisinde farklı iskeletsel ankraj yöntemleri ile uygulanan maksiller protraksiyon ve alveolar kemik grefti uygulamalarının iskeletsel ve dental yapılar üzerindeki etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesidir. Tek taraflı dudak damak yarıklı bireye ait bilgisayarlı tomografi görüntüsünden sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Birinci modelde zygomatik proces bölgesine yerleştirilen miniplaklardan yüz maskesi ile uygulanan 300'er g'lık protraksiyon kuvveti oklüzal düzlem ile 30° açıyla aşağı doğru yönlendirilmiştir. İkinci modelde aynı kuvvet alveolar kemik grefti sonrasında uygulanmıştır. Üçüncü modelde alveolar kemik greftinden önce ve dördüncü modelde alveolar kemik greftinden sonra mandibulada lateral ve kanin dişleri arasına, maksillada infrazygomatik bölgeye yerleştirilen miniplaklar arasında uzanan intermaksiller elastikler ile benzer şekilde protraksiyon kuvveti uygulanmıştır. Çalışmamızda alveolar kemik grefti varlığında, yarık tarafında daha fazla olan yer değişimi değerleri azalarak yarık bulunan ve bulunmayan taraflarda daha simetrik yer değiştirme dağılımı izlenmiştir. Yüz maskesi ile mandibula saat yönünde, intermaksiller elastikle ise saat yönünün tersine rotasyon hareketi göstermiştir. Sonuç olarak; tek taraflı dudak damak yarığı anomalisinin tedavisinde alveolar kemik grefti uygulaması yarık tarafın hareket miktarını azalttığından antero-posterior ve transversal yetersizliği şiddetli olmayan vakalarda greftleme sonrası ortopedik kuvvetlerin uygulanması daha etkili olacaktır. Bu iki iskeletsel protraksiyon uygulamasının mandibular hareket üzerindeki farklı etkisi high/low angle dudak damak yarıklı vakaların tedavisinde seçenek olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The characteristic feature of maxilla in individuals with unilateral cleft lip and palate is that it shows developmental retardation in all three planes. Growth retardation of maxilla in sagittal direction causes skeletal class III malocclusion due to maxillary retrusion. The aim of this study was to evaluate stress distributions and displacement values of skeletal and dentoalveolar craniofacial structures with finite element analysis on unilateral cleft lip and palate deformity as a result of applying different bone anchored maxillary protraction and alveolar bone graft. The finite element model was simulated from computerized tomography image of a patient with unilateral cleft lip and palate deformity. In the first model, a protraction force of 300 g was applied with a face mask from the miniplate placed in the zygomatic process area is directed downward at an angle of 30 ° with the occlusal plane. In the second model, the same force was applied after the alveolar bone graft. In the third model before alveolar bone graft and in the fourth model after the alveolar bone graft, the force of was applied similarly to the intermaxillary elastic between the lateral and canine teeth in the mandible and the miniplates placed in the infrazygomatic region in the maxilla. In our study, in the presence of alveolar bone graft, the displacement values that were higher in the cleft side decreased and more symmetrical displacement distribution was observed in those with and without a cleft side. The mandible showed a clockwise rotation with a face mask and an counterclockwise rotation with the intermaxillary elastic. As a result; in the treatment of unilateral cleft lip anomaly, alveolar bone graft reduces the amount of motion of the cleft side, and it will be more effective to apply orthopedic forces after grafting in cases without severe antero-posterior and transversal insufficiency. The different effects of two skeletal protraction methods on mandibular motion can be considered as options for the treatment of high/low angle cleft lip and palate cases.