Anestezi yoğun bakım ünitesi'nde yatmakta olan hastalarda acinetobacter baumannii enfeksiyon ve kolonizasyonlarının retrospektif karşılaştırılması
A retrospective comparison of acinetobacter baumannii i̇nfection and colonisation of patients hospitalized in anesthesia intensive care unit
  1. Tez No: 366196
  2. Yazar: ÖZNUR DÜNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Yatmakta Olan Hastalarda Acinetobacter baumannii Enfeksiyon ve Kolonizasyonlarının Retrospektif Karşılaştırılması Dr. Öznur Dünmez Çalışmamızda hastanemiz Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2007-Aralık 2011 tarihleri arasında yatan 18 yaş üzeri hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların klinik örneklerindeki Acinetobacter baumannii üremeleri enfeksiyon ve kolonizasyon olarak iki gruba ayrılarak risk faktörleri irdelendi. Çalışmaya 123 hastanın 257 izolatı dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması, cinsiyetleri, yoğun bakım ünitesinde yatış süreleri, altta yatan hastalıkları, yatış tanıları, gönderildiği klinikler, üremelere göre almış oldukları tanılar ve antibiyotik direnç oranları belirlendi. Eşlik eden hastalıklardan diabetes mellitus olanlarda kolonizasyon, enfeksiyona göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0.02).
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Retrospective Comparison of Acinetobacter baumannii İnfection and Colonisation of Patients Hospitalized in Anesthesia Intensive Care Unit Dr. Öznur Dünmez In this study, we studied over 18 years old patients hospitalized in Anesthesia intensive care unit of our facility between January 2007-December 2011 retrospectively. Risk factors were evaluated by dividing Acinetobacter baumannii cultivations in patients clinical samples into two groups as infection and colonisation of. Two hundred fifty-seven isolates from 123 patients were included in study. Mean age, sex, length of stay in intensive care unit, underlying disease, admission diagnosis, patients previous clinics, diagnosis according to cultivations and antibiotic resistances rates of patients. Colonisation was significantly higher than infection in patients with diabetes mellitus as co-existing disease (p=0.02).