Yoğun bakım hastalarında görülen nozokomiyal üriner sistem infeksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 165438
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV ÖZET Başvuru anında inkübasyon döneminde olmayan, hastalar hastaneye başvurduktan sonra gelişen veya bazen hastaneden taburcu olduktan sonra ortaya çıkan infeksiyonlara nozokomiyal infeksiyonlar (Nİ) denir. Yoğun bakım üniteleri (YBÜ), Nİ'nın en sık görüldüğü yerlerdir. YBÜ'de en sık görülen infeksiyonlar üriner sistem infeksiyonu (ÜSİ), pnömoni ve bakteremidir. Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde nozokomiyal üriner sistem infeksiyonlan( NÜSİ)'nın sıklığını, etken mikroorganizmaları ve bu mikroorganizmaların antibiyotik duyarlılığını saptamak amacıyla yapıldı. 1 Ocak-30 Haziran 2004 tarihleri arasında YBÜ'de yatan 110 hastadan yattığı gün, 3. gün, 5. gün, 2.hafta, 3.hafta, 4.hafta ve 5. haftada, lökosit sayısı, CRP, urogram ve idrar kültürleri bakıldı. Hastaların %39.1'inde ÜSİ gelişti (Kadınlarda %48.8, erkeklerde %32.8, p=0.93). Toplam 106 olguda üriner kateter mevcuttu. Kateterli hastaların %40.6'sında ÜSİ gelişirken, katetersiz hastalarda ÜSİ gelişmedi (p=0.10).
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Nosocomial infection (NI) is an infection orginating in the enviroment of a hospital that was not present incubating at the time of patient admission. These infections ooccur most frequently in intensive care units. The most frequently infections in intensive care units are urinary system infections, pneumonia and bacteriemia. This study was made to assess the frequency of nosocomial urinary system infections, causative microorganisms and antimicrobials sensitivity of these microorganisms in Atatürk University, Medical Faculty, Anaesthesiology and Reanimation intensive care unit. The number of leucocyte, CRP, urogram and urine culture were assessed in 110 patients hospitalized in intensive care unite in first day, third day, fifth day, second week, thirdt week, fourth week, fifth week. Urinary System infections occured in %39.1 of the patients (48.8% in women, 32.8% in men, p=0.93). There were urinary catheter in that 106 cases. Urinary system infections occured in 40.6% of patients with catheter and it did not occur in patients without catheter (p=0.10). 72.2% of the patients with urinary catheter for 7 days or more developed urinary system infections. %24.3 of the patients with urinary catheter for less 7 days developed urinary system infections.