OMÜ Tıp Fakültesi çocuk yoğun bakım ünitesi cerrahi trakeostomi deneyimleri (Geriye dönük çalışma)
A retrospective study of patients with tracheostomy in the picu at 19 Mayis University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 351417
  2. Yazar: CEM METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞÜKRÜ PAKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç : Bu çalışma da; Ocak 2006-Nisan 2013 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi (ÇYBÜ)'ne herhangi bir nedenle yatış yapılan ve takipleri sırasında genel anestezi altında cerrahi yöntemle trakeostomi uygulanan hastalar geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod : Bu çalışma da; OMÜ Tıp Fakültesi ÇYBÜ'ne Ocak 2006-Nisan 2013 tarihlerinde herhangi bir nedenle yatış yapılan ve takipleri sırasında cerrahi trakeostomi (CT) uygulanan 104 hastanın 100'ünün tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların tıbbi verileri öncelikle 'OMÜ Tıp Fakültesi ÇYBÜ Trakeostomili Hasta Değerlendirme Formu'na (Form 1) kaydedilip daha sonra çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız da; Ocak 2006-Nisan 2013 tarihlerinde OMÜ Tıp Fakültesi ÇYBÜ'ne yatış yapılan toplam 2406 hastanın %4,3'üne CT uygulanmıştı. CT uygulanan hastaların %62,0'si erkek; ortanca CT yaşı 13,5 (2-215) ay idi. Kırksekiz (%48,0) hastaya bir yaş altında diğerlerine bir yaş üstünde CT uygulanmıştı. Çalışmamızda; ilk sırada yer alan CT endikasyonu; uzamış mekanik ventilasyon (UMV) ihtiyacı idi (%67,0). Bu endikasyonu sırasıyla üst havayolu obstrüksiyonu (ÜHYO) ve pulmoner bakım (PB) ihtiyacı izlemişti. (%21,0 ve %12,0). Üst havayolu obstrüksiyonu nedeniyle CT uygulanan hastaların %57,2'sinde havayolu obstrüksiyonuna neden olan doğumsal anomaliler (Pierre Robin kompleksi bazı gelişimsel malformasyonlar ve trakeomalazi v.b. ) vardı. Uzamış mekanik ventilasyon endikasyonuyla CT altmışyedi hastanın 52 (%77,6)'sinde ÇYBÜ'ne yatış sonrası 4. haftadan itibaren uygulanmıştı. Sadece 5 (%5,0) hastaya ÇYBÜ'ne yatış sonrası ilk saatlerde ameliyathanede acil koşullarda CT uygulanmıştı. IX Bu çalışma da; ÇYBÜ'de translarengeal geçişli endotrakeal entübasyonla mekanik ventilatörde takipli hastalarda cerrahi operasyon öncesiyle karşılaştırıldığında operasyon sonrası 24.
Özet (Çeviri)
Objective: A retrospective analysis of PICU records of hospitalized patients in any of reason who underwent tracheostomy from January 2006 to April 2013 was carried out at 19 Mayıs Unıversity. Materials and Methods: In this study we evaluated the experience of a single center pediatric intensive care unit in 19 Mayıs Unıversity performed during a seven-year period. In this study PICU between January 2006 and April 2013 in some reason of hospitalization and surgery tracheostomy during follow-up applied100 medical records of 104 patients were studied retrospectively. Primarily in the patients medical data tracheostomy 'Ondokuz Mayıs Unıversity Faculty of Medicine tracheostomy PICU Patient Assessment Form' (Form 1) was saved and then included in the study. Results: Our study, from January 2006 and April 2013 in the Faculty of Medicine, he made a total of 2406 patient's admission to the PICU 4,3% had been applied to surgery tracheostomy. Patients who underwent of surgery tracheostomy 62,0% males, median age 13,5 (2-215) months. Forty-eight (48,0%) patients below the age of surgery tracheostomy was applied on an age to others. In our study, indications for surgery tracheostomy in the first place; prolonged mechanical ventilation was needed (67,0%). This indication respectivelly of upper airway obstruction, and pulmonary care had watched needs (21,0% and 12,0%). Obstruction of the upper airway of patients undergoing surgery tracheostomy 57,2%, congenital anomalies causing airway obstruction (Pierre Robin complex developmental malformations and tracheomalasia etc.) there was. Prolonged mechanical ventilation ST sixty-XIII eight patients with an indication of the 52 (77,6%) patients after admission to the 4 week of admission to the PICU week had been applied. Only five (5,0%) patients in the first hours after admission to the PICU in the operating room was applied to surgery tracheostomy in emergency conditions.