Cilt bakımı dalı lazer teknikleri ders içeriğinin belirlenmesi
A study on the curriculum content of laser techniques in skin care
- Tez No: 366240
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma; Meslek Liselerinde“Cilt Bakımı Dalı Lazer Teknikleri Ders İçeriğinin Belirlenmesi”amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma Ankara ili, Keçiören ilçesi, Etlik Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde öğrenim gören cilt bakımı dalındaki öğrenciler üzerinde yürütülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Uygulanan ön test ve son test karşılaştırılması ölçümlerinde aritmetik ortalama ( ) kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede, t testi, sayı ve yüzde dağılımları alınmıştır. Araştırma, Tarama Modeline Dayalı Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada sürecinde, Kozmetikte Lazer Teknikleri ders içeriğini uygun bir biçimde oluşturabilmek amacıyla uzman görüşlerinden ve yerli yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır. Ders içeriğinin etkin ve kalıcı olmasını ölçmek amacıyla hazırlanan anket 11. sınıf meslek lisesinde 10 kişilik öğrenci grubuna uygulanmıştır. Anket uygulaması 2 basamakta gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan ders içeriği uygulama grubuna aktarılmadan evvel ön test olarak adlandırılan bir ön değerlendirme işlemi ile mevcut öğrencilerin bu ders içeriği ile ilgili genel bilgisi ölçülmüştür. Son test uygulaması yapılmadan evvel, bu uygulamayı kapsayacak içerik, uygulama grubuna anlatılmış ve son test değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu iki test içeriği karşılaştırılarak ders içeriğinin etkin ve verimli oluşu ölçülmüştür. Uygulama grubu 15–17 yaş grubundadır.
Özet (Çeviri)
This study has been intended to determine the contents of The Curriculum Content Of Laser Techniques in Skin Care. The research, based on the scan model descriptive research methods. Study has been executed over students who are currently being educated in Etlik Vocational High School, Keçiören County, Ankara Province. Statistical packaged software of SPSS 21.0 has been used for evaluating data. Arithmetic average ( ), t test, distribution of numbers and percentages are taken as basis for statistical evaluation. In the research process, in order to create course content in an appropriate manner, we have benefited from domestic and foreign sources and expert opinions. The survey was administered to 10 students in vocational schools because of the course content is intended to measure is effective and permanent. Survey application was carried out in 2 steps. First of all; questionnaire was administered to the students before teaching the course and students present general information about the course content was measured. After that; in a particular section of the course content has been applied. Last of all; for measuring the yield of the described content The second questionnaire procedure was conducted. These two tests comparing the content of the course content effectively and efficiently formed was measured. The students are between the ages 14–18.