9-13.yüzyıl arası Arapça klasik metinlerde geçen savaş ve askerlik terimleri
War and military terms in classical Arabic text between 9th-13th century
  1. Tez No: 366239
  2. Yazar: NEVZAT ÖZKALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ulusların tarihlerinde savaşların büyük yeri vardır. Modern askeri terminolojinin bir bölümü, tarihi dönemlerden geçerek günümüze ulaşmış terimlerden oluştuğundan, klasik Arapça kaynak eserlerde geçen askeri terimlerin araştırılması gereken bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı; 9-13. yüzyıl arası Arapça yazılmış bazı eserlerdeki savaş ve askerlik terimlerini belirlemektir. Arapça kaynak eserlerde geçen savaş ve askerlik terimlerinin tespiti, bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır. Söz konusu terimlerin, günümüz modern savaş silah ve araçlarında kullanılıp kullanılmadığının bilinmesi, terimlerin çıkış yerlerinin kavranması açısından önem arz etmektedir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir nitelik taşımaktadır. Verilerin toplanması amacıyla 9-13. yüzyıl arası yazılmış Arapça kaynak eserlerden yararlanılmış ve bu eserlerde geçen savaş ve askerlik terimleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda 455 savaş ve askerlik terimi incelenmiş olup bu terimlerin birçoğunun hala günümüzde de kullanıldığı, bazısının günümüzde üretilen modern savaş silah ve araçlarına isim olarak verildiği ve bazısının ise artık kullanılmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wars have always played a significant role in the history of nations. Due to the fact that modern military terminology includes a part inherited from historic sources, a through study of classical Arabic literature in search for military ethymology is deemed a necessity. The purpose of this study is to determine the terms of war and military in some of the works that were written in Arabic between 9th - 13th century. Determination of war and military terms in the Arabic sources that survived throughout history will inspire and encourage future studies in this area. Whether a historic term is still in use, either with the same meaning or some nuances, in the contemporary language has a critical importance and set basis for this study. This study has descriptive qualifications in screening model. In order to collect data, an adhoc study on Arabic sources written between 9th-13th century is performed and the war and military terms in these works were analyzed. As a result, 455 unique terms of war and military were detected. It was observed that, many of the subject terms were still in use today, though with same, similar or quite different meanings while some had fallen from Arabic vocabulary during the coarse of history.