Büro yönetimi alanı beceri eğitimi uygulamalarının öğrencileri hazırlaması bakımından değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
The evaluation of the skills training applications of office management area in terms of preparing students: Ankara city example
- Tez No: 366251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı; Ticaret Meslek Liseleri son sınıf öğrencilerinin büro yönetimi alanı beceri eğitimi uygulamalarının öğrencileri mesleğe hazırlaması bakımından değerlendirilmesidir. Betimsel araştırma modeli çerçevesinde gerçekleştirilen bu çalışmanın evrenini Ankara'da merkez ilçelerde bulunan Ticaret Meslek Lisesi büro yönetimi alanında okuyan (2012-2013 eğitim-öğretim yılı) son sınıf öğrencileri, büro yönetimi öğretmenleri, büro yönetimi öğrencilerinin beceri eğitimi yaptıkları kamu ve özel işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmada Ankara'da merkez ilçelerde bulunan Ticaret Meslek Liseleri'nin büro yönetimi alanında beceri eğitimine giden son sınıf öğrencilerine, alanı büro yönetimi olan öğretmenlere ve öğrencilere beceri eğitimi yaptıran işletmelere ayrı ayrı anket yapılmış ve elde edilen veriler doğrultusunda çalışma yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerinin ortaya konulması, öğrencilerin beceri eğitimi sürecinde kazandıkları mesleki yeterliklerini değerlendirilmesi amacıyla betimleyici istatistiklerden, mutlak ve nispi frekanslardan yararlanılmıştır. Araştırmada veriler analiz edilirken beceri eğitimi uygulamasının mesleğe hazırlama açısından değerlendirilmesine ilişkin öğrenci, öğretmen ve işyeri temsilcisi görüşleri arasında farklılık olup olmadığının belirlenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Varyans analizinin ön koşullarından birisi olan, her bir grubun normal dağılım sergileyen bir yığından rasgele seçilmiş örnekler olup olmadığı araştırılmış ve verilerin tek yönlü varyans analizi için uygun olduğuna karar verilmiştir. Buna göre, beceri eğitimi uygulamasının mesleğe hazırlama açısından değerlendirilmesine ilişkin öğrenci, öğretmen ve işyeri temsilcisi görüşleri arasında farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır [p < 0,05]. Araştırmaya katılan öğrencilerden Büro Yönetimi Alanını tercih edenlerin %34,6'sının erkek, %65,4'nın kız olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle, Büro Yönetimi alanını erkeklere göre kız öğrencilerin daha çok tercih ettikleri anlaşılmaktadır. Örneklemin %71,5 çoğunluğu 18–20 yaş aralığındaki öğrencilerden oluşmaktadır. Yaş aralığının 18-20 yaşlarda yoğunlaşması beceri eğitimine sadece son sınıf öğrencilerinin katılmasından kaynaklandığı söylenebilir. Öğrencilerin ve işyeri temsilcilerinin beceri eğitimi süreci sonucunda, öngörülen mesleki yeterlikleri kazanma durumlarına ilişkin ifadelere genel olarak olumlu görüş belirttikleri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to evaluate the skill training applications of Office management area in terms of preparing students for profession. This study, which is conducted in a frame of descriptive research, has been composed by the senior students studying in Trade Vocational High Schools that are near the centre of Ankara, in the area of Office management (in 2012-2013 Academic Year), Office management teachers, and the public and private businesses which provide the office management students skill training. In this research, descriptive method was used. Surveys were conducted separately by the senior students from Trade Vocational High Schools that are near the centre of Ankara who are going to skill training, and by the teachers and other students whose majors are office management; and the study was conducted in accordance with the results of those surveys. In order to put forth the demographic characteristics of the people involved in the research, and to evaluate the professional qualifications that students gained during the skill training process; descriptive statistics, and absolute and relative frequencies were used. In this research, survey method was used as a data collection tool. In this research, one-way analysis of variance was applied during data analysis, in order to determine whether there is any difference between students', teachers', and employees' point of views about the evaluation of skill training applications' preparing students for profession. Being one of the prerequisites of variance analysis, it was researched whether each group was a randomly selected example from a mass that exhibits a normal distribution, and it was determined that the data were appropriate for the one-way analysis. According to this, the conclusion has been made that there are differences between students', teachers', and employees' point of views about the evaluation of skill training applications' preparing students for profession [p < 0,05]. It was determined that, of the students involved in the research, 34,6% who preferred the Area of Office Management were male, and the remaining 65,4% were female students. In the light of these findings, it is understood that the Area of Office Management was preferred more by female than male students. The sampling was composed of the 71,5% majority of students whose age interval is 18-20. The age interval's being intense between 18-20 can be said to stem from the fact that only senior students join the skill training. At the end of the skill management process, it was observed that students and employees have a generally positive opinion about gaining the predefined professional qualifications.