Avrupa ortak yabancı dil öğretim programı çerçevesinde 'Passwort Deutsch' adlı ders kitaplarının kazanımlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of 'Passwort Deutsch' books accordi̇ng to the skills of common European framework of reference
- Tez No: 366250
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada Almancanın öğretilmesine yönelik olarak ortaöğretim okullarında okutulmakta olan Passwort Deutsch adlı ders kitaplarının Avrupa Ortak Yabancı Dil Öğretim Programı Çerçevesi ölçütleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı ve önemi gibi konular ele alındıktan sonra Türkiye'de geçmişten günümüze yabancı dil öğretimi konusunda bilgi ve veriler sunulmuştur. Söz konusu kavramların açıklanmasında çeşitli bilim insanlarının görüşlerinden ve MEB verilerinden de yararlanılmıştır. Modern Yabancı dil öğretimine rehber kaynak niteliğinde olan 2001 yılında Avrupa Konseyi tarafından yayınlanan Diller İçin Ortak Başvuru Metni detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu ölçütleri barındırmayan bir yabancı dil öğretiminin tam olarak başarılı sayılamayacağı hipotezi ileri sürülmüştür. Bu nedenle yabancı dil programı hazırlayanların, öğretmenlerin, uygulayıcıların hazırladıkları programlarda Avrupa Diller Ortak Çerçeve Metni ölçütlerine yer vermeleri gerektiği savunulmuştur. Araştırmanın teorik bölümünden sonra oluşturulan ampirik bölümde betimlemeli ve karşılaştırmalı yöntemle yukarıda adı verilen Almanca ders kitabı serisinin Türkiye'de yayımlanan Passwort Deutsch I, Passwort Deutsch II, Passwort Deutsch III kitapları ele alınmıştır. Söz konusu kitaplar dört dil becerisi etkinlikleri düzeyinde taranmış ve kitaplarda kullanılan etkinliklerin Avrupa Diller Ortak Çerçeve Metni dil ölçütlerine uyup uymadığı konusunda bulgular ortaya konmuştur. İncelenen her üç kitabın da dinleme, konuşma, okuma ve yazma etkinliklerinde Avrupa Diller Ortak Çerçeve Metni ölçütlerine yer verdiği, günlük hayatla ilgili güncel örnekler kullandığı, tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında elde edilen bulgular değerlendirilmiş, önerilerde bulunulmuş ve Almanca öğretiminde kullanılmakta olan uluslararası düzeydeki ders kitaplarından derlenen bazı model ve ölçütler ve aktivite örnekleri, Türkiye'de yabancı dil Almanca ders kitaplarının hazırlanmasında dikkate alınması önerisiyle aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the course books,“Passwort Deutsch”which is used to teach in secondary schools are aimed to be evaluated according to European Common Foreign Languages Teaching Program. In the first part the aim and the importance of the research are discussed, after that information and data which are about teaching foreign languages in Turkey are given. In order to explain these concepts, different scientists points and MEB data were used. Common European framework of reference for languages which is published in 2001 by European Council and considered as a source and guide for modern foreign language teaching, was investigated in details and the hypothesis; Teaching foreign language method which does not include this criteria cannot be completely claimed as successful. For this reason, foreign language program editors, teachers and implementers should use Common European framework of reference for languages criteria. After the theoretical part of the research, in the empirical part, the books which are published in Turkey“Passwort Deutsch 1”,“Passwort Deutsch 2”,“Passwort Deutsch 3”are studied descriptively and comparatively. Such books were scanned according to Four Skills in Languages and empirical evidences were shown whether they are eligible or not for Common European framework of reference for languages criteria and suggestions. It is found out that those three course books include the statements suggested by Common European framework of reference for languages and up-to-date examples about daily life. Finally, research data was evaluated, suggestions are made and such books which are used worldwide for teaching German should be taken into consideration while preparing the books which are meant to be used in Turkey.