Ortaöğretim coğrafya programları açısından Finlandiya ve Türkiye?nin karşılaştırılması
  1. Tez No: 366256
  2. Yazar: MELİKE ÖZER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araĢtırmanın amacı Finlandiya‟da ve Türkiye‟de ortaöğretim düzeyinde verilen coğrafya öğretim programlarının (kazanımlar, beceri, tutum ve değerler) karĢılaĢtırılmasıdır. AraĢtırmada Türkiye ve Finlandiya ortaöğretim kademesi coğrafya öğretim programının gösterdiği benzerlik ve farklılıkların analiz edilerek karĢılaĢtırılmıĢ olup, karĢılaĢtırmalı eğitim yaklaĢımlarından yatay yaklaĢım ve nitel araĢtırmada modellerinden tarama modelleri kullanılmıĢtır. Orta öğretim coğrafya programları açısından Finlandiya ile Türkiye‟yi karĢılaĢtırabilmek için, iki ülkeye ait coğrafya (zorunlu, seçmeli) dersleri, derslere ait kazanımlar, kazanımların içerikleri ve yapıları, derslerin konuları ve sürelerine dair bilgiler kullanılmıĢtır. Ayrıca, iki ülke eğitimlerinin dünyadaki yerini görmek ve birbirleri ile karĢılaĢtırmak için dünyaca kabul gören PISA çalıĢmasının 2003, 2006, 2009, 2012 sonuçlarından da yararlanılmıĢtır. AraĢtırmadan elde edilen bulgulara göre Finlandiya‟da esnek ve aktüaliteye göre Ģekillenebilen bir öğretim programı, Türkiye‟de ise stabil bir öğretim programı mevcuttur. PISA araĢtırmasında baĢarı sıralamasında Finlandiya ilk sıralarda yer alırken, Türkiye çalıĢmada ilk sıralarda yer alamamıĢtır. Ancak Türkiye‟nin her yapılan PISA araĢtırması sonucunda ilerleme kaydettiği belirlenmiĢtir. Coğrafya dersi, ülkelerin kendi eğitim sistemleri içerisinde farklı bilimler altında yer almaktadır. Finlandiya‟da coğrafya dersi“Çevre ve Doğa Bilimleri”içinde yer alırken, Türkiye‟de“Sosyal Bilimler”in alt dalı konumundadır. Finlandiya‟da coğrafya dersinde konuya göre okul dıĢı ortamlardan da yararlanılmakta, arazi çalıĢması yapılmakta ve teknolojinin tüm imkanları kullanılmakta iken Türkiye‟de coğrafya dersi sınıf ortamında, yapılandırmacı yaklaĢıma geçilmesine rağmen çoğunlukla geleneksel yöntemlerle iĢlenmektedir. Son yıllarda Türkiye‟de projeksiyon ve akıllı tahta kullanımının artması ile viii birlikte donanımlı öğretmen dersi görsellerden istifade ederek hem kalıcı hale getirmekte hem de öğrenci için zevkli kılmaktadır. Finlandiya ve Türkiye‟deki coğrafya programlarına bakıldığında, Türkiye‟de lisans müfredatında yer alan bazı konuların Finlandiya‟da ortaöğretim müfredatında yer aldığı belirlenmiĢtir. Finlandiya‟da dört ayrı coğrafya dersi kendilerine ait müfredatları ile öğretilirken, Türkiye‟de tek bir coğrafya dersi 5 öğrenme alanında (doğal sistemler, beĢeri sistemler, mekânsal bir sentez Türkiye, küresel ortam; bölgeler ve ülkeler, çevre ve toplum) dört yıl süreyle öğretilmektedir. Ġki ülke coğrafya programları arasındaki en önemli fark ise Finlandiya‟da müfredat değiĢimlerinin tümünü değiĢtirmekten ziyade program ayarlama yönünde olduğu, Türkiye‟de ise müfredatın tümünün değiĢimi Ģeklinde olmasıdır. Türkiye‟de son yıllarda yapılan müfredat değiĢimi öğretmen eğitiminin kalitesinin yükseltilmesi, eğitim öğretimde kullanılan materyallerin niteliğinin artırılması, bilgi ve eğitim teknolojilerinin geliĢtirilmesi, coğrafya eğitimi ile ilgili uluslararası ve ulusal çalıĢmaların sayısının artması ülkemiz açısından ümit verici olmakla birlikte coğrafya programlarında mevcut program üzerinden ayarlama yapılması; programcı, öğretmen, öğrenci açısından daha faydalı olacaktır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Coğrafya eğitimi, PISA, Coğrafya Programları, Finlandiya ve Türkiye eğitim sistemi, KarĢılaĢtırmalı Eğitim
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare geography curriculum carried out in high school in Finland and Turkey in terms of acquisitions, skills, attitudes, and values. In this study, similarities and differences between geography curricula in high schools in Finland and Turkey are analyzed and as a form of comparative educational approaches, horizontal approach and qualitative research methods are utilized. To be able to compare Finland and Turkey in terms of geography curricula, data about geography courses in both countries (both obligatory and elective), acquisitions out of courses, contents and structures of acquisitions, subjects and periods of the courses are used. Furthermore, in order to evaluate the education systems of two countries and compare them with each other, the results of 2003, 2006, 2009, and 2012 PISA research are also made use of. According to the findings, there is a flexible curriculum in Finland, but Turkey has a stable one. Whereas Finland ranks among the top in PISA research, Turkey could not do so. However, it has been indicated that Turkey has made progress in every PISA research. Geography course is within the scope of different sciences in each country. While geography course is involved in“Environment and Nature Sciences”in Finland, it is a subbranch of“Social Sciences”in Turkey. In geography courses in Finland, out-of-school environments are used in line with the subjects, field studies are conducted, and all the facilities of the technology are made use of. On the other hand, geography courses are mostly taught in classroom settings in Turkey by using traditional methods even though constructivist approaches have been adopted. In recent years, in accordance with the increase in the use of projection and smart boards in Turkey, well-equipped teachers have made the course both more memorable and enjoyable for the students by means of visuals. x When geography curricula in Finland and Turkey are analyzed, it has been determined that some subjects in undergraduate program in Turkey are ininvolved in high school curriculum in Finland. In Finland, four different geography courses are taught by their own curriculum whereas only one geography course is taught in Turkey in five learning areas during four years (natural systems, humane systems, a spatial synthesis Turkey, global environment, regions and countries, environment and society). The most significant difference between the curricula of these two countries is that changes in curriculum are in the form of adjustments rather than radical changes in Finland whereas complete changes are preferred in Turkey. It has been promising for our country that thanks to the changes in curriculum in recent years, the quality of teacher education and the materials has improved. Moreover, information and educational technologies have developed and the number of national and international studies in the field of geography has increased. However, there is a need for adjustments on the current curriculum for the benefit of programmers, teachers, and students.