Okul öncesi eğitimi alan 60 ay ve üzeri çocukların sosyal beceri düzeyleri ile annelerinin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between social skill levels of 60 month-children and over with preschool education and child rearing attitudes of their mothers
- Tez No: 366255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZ Bu araştırma, okul öncesi eğitimi alan 60 ay ve üzeri çocukların sosyal beceri düzeyleri ile annelerinin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda; Araştırmanın evrenini, 2011-2012 eğitim öğretim yılı içerisinde Kırıkkale'nin merkez ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarının anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 60 ay ve üzeri çocuklar ile anneleri oluşturmuştur. Evrenden basit tesadüfi örnekleme metodu ile en az 780 denek sayısı belirlenmiş olup, ulaşılan 800 çocuk ve anneleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada çocukların ve annelerin demografik özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen,“Genel Bilgi Formu”; çocukların sosyal becerilerini ölçebilmek için“Sosyal Beceri Ölçeği”ve annelerin çocuk yetiştirme tutumlarını ölçebilmek için“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği (PARİ)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPPS 20 paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to evaluate the relationship between social skill levels of 60 month-children and over with preschool education and child rearing attitudes of their mothers. Within this scope; The population of the research was comprised of 60 month-children and over studying at nursery schools in central districts of Kırıkkale and official independent preschools during 2011-2012 school year, and their mothers. By using the random sampling method, it is found that the number of subjects should be at least 780. Thus, 800 children and their mothers formed the sample of the research. With the purpose of data collection, General Information Form is used to determine the demographic characteristics of mothers and children, Social Skill Scale to measure the social skill levels of children and Parent Attitude Research Instrument - PARI to measure the child rearing attitudes of mothers. The data collected in the research are analysed with SPSS 20.0 by using T test and one-way analysis of variance (ANOVA) for independent samples according to the number of category of independent variables. When a significant difference is found, Bonferroni test is used to examine the group differences. Relations between the variables are analysed with Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. In the statistics, 0,05 is chosen as the significance level.