Turizm sektöründe e-ticaret uygulamaları: Ankara ilindeki konaklama işletmelerinde bir uygulama
E-commerce in the tourism sector: an implementation related to accomodation enterprises in Ankara
- Tez No: 366257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Turizm sektörü emek-yoğun bir sektördür. Konaklama işletmeleri de bu sektörün en önemli ayağını oluşturan bir daldır. Sektör hizmet sektörü olunca insanlar daima en iyi hizmeti tercih ederler. Konaklama işletmeleri de bu fikri kendilerine prensip edinerek en iyi hizmeti sunmayı hedeflerler. Konaklama işletmeleri bu olanakları yerine getirmek için bilişim sektöründen faydalanır. Bu çalışmamızın amacı Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde, e-ticaret (Elektronik Ticaret) uygulamaları hakkında bilgi toplamak, konaklama işletmelerinde iletişim şekilleri ve bilgi teknolojileri ile gerçekleştirilen faaliyetleri tespit etmek ve önemini ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla hazırlanan çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde işletme özellikleri( işletme türü, faaliyet yılı personel sayısı vb.), ikinci bölümünde işletme yönetim ve çalışanlarına yönelik demografik (cinsiyet, eğitim düzeyi, statü, yaş) sorular yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise konaklama işletmelerinin web sayfalarının özellikleri ( İletişim bilgileri, 3D görünümü, Yabancı dil desteği, online rezervasyon vb.) hakkında sorular yer almaktadır. Bu çalışmanın uygulama kısmında veri toplama aracı olarak oluşturulan anket ve soru formları kullanılacak olup, anket verilerinin analizinde SPPS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Analiz sonucu elde edilen veriler,“t-testi”,“tek yönlü varyans (Anova) analizi”ile“yüzde”,“frekans”, betimsel istatistikler kullanılmıştır. Sonuçlar literatür taraması yoluyla elde edilen bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre e-ticaretin işletme faaliyetleri üzerinde olumlu yönde etkili olduğu, işlem maliyetlerinde azalma, işletme imajı, ödeme şekilleri, çalışan sayısı vb. ayrıca işletme web sayfalarının yeterli düzeyde olmadığı ve güncellenme sürelerinin uzun olduğu sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is the labour intensive one. Accomodation firms are the most important part of this sector. The people always perefer the best service when it comes to service sector. Taking this idea as a principle, accomodation enterprises aim to provide the best service for customers. Accomodaiton enterprises benefit from the informatic sector in order to realize these possibilities. The purpose of this study is to gather informations about the e-commerce implementations in the accomodation enterprises with five and four star located in Ankara. It also aims to find out the communication models and the activities performed with information technologies and to reveal the importance of these activities. The study that prepared for this aim is composed of three section. In the first section of study is included the enterprises features while the second section is included the questions about demographic (gender, education level, statü, asked to management and staff of enterprise) particularities. It is taken part in the third section the questions about the properties of the web page of the acoomodation enterprises. (contact details, 3D wiew, support of foreign language, online reservation). The survey and question forms that are formed as data collection means was used in the stage of study implementation while it was benefited from SPPS 15.0 packet programme in the analyses of the survey datas.“t-test”,“one directed variance (Anova) analyses”,“yüzde”with“frekans”was used in the datas obtained in the result of survey. The results was interpreted in the light of information acquired through the literature search. According to the result of this search, it has been revealed that the e-commerce effects the enterprises activities decreasing of transaction cost, enterprise image, mode of payment, number of employees positively and also the web pages of enterprises and the update timing are not sufficient level.