Turistlerin sosyo-demografik özelliklerinin algıladıkları destinasyon imajına etkisi: Ankara'da bir uygulama
The effect of socio-demographic specialities of tourists to the destination image that they perceived: An application in Ankara
- Tez No: 366259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada bir turistik destinasyon olarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere diğer ülke başkentleri ile kıyaslandığında istenilen seviyede olmayan Ankara'nın yabancı turistler açısından imajının analiz edilmesi ve değerlendirilmesi, aynı zamanda algılanan destinasyon imajının yabancı turistlerin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin de ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için literatür taraması sonucunda oluşturulan anket, 2014 yılı Şubat ayında, Ankara Esenboğa Havalimanı dış hatlar giden peronu bekleme salonunda yabancı turistlere uygulanmış ve 688 anket değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre özetle, milliyet değişkeninin algılanan destinasyon imajı üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olduğu, cinsiyet değişkeninin ise hiçbir etkisinin bulunmadığı, genel olarak Rus turistlerin diğer turistlere oranla daha çok memnun ayrıldıkları, Ankara'nın restoranların sayısı,fiyatlarının uygunluğu ve kalitesi açısından değerlendirilen yiyecek ve içecek hizmetleri boyutunda en olumlu algıya sahip olduğu, yöre halkı eğitim düzeyi boyutunda ise en olumsuz algıya sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analise and evaluate Ankara's destination image which is not at a favorable degree regarding other capitals, especially other European capitals, and also to state if destination image perception differs or not by tourists' socio-demographic attributes. In order to realize the objects of research, the questionnaire, which is prepared after a literature examination, is surveyed on tourists who visited Ankara Esenboğa Airport abroad departure lounge in February 2014 and 688 surveys are evaluated. The results of the research shows that nationality variant has an important role on destination image, while gender variant has not at all, generally Russian tourists are leaving more satisfied than other tourists. For Ankara; the amount, favorable prices and food quality of restaurants has the most positive image in means of food and bevarage, while education level of residents has the worst image.