Effects of written recast on the acquisition of simple past tense verb conjugations by learners of english as a foreign language
Yazılı düzeltme tekniğinin, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin geçmiş zaman edinimlerine olan etkileri
- Tez No: 366260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BALÇIKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yarı deneysel olan bu çalışma, bir düzeltici dönüt türü olan yazılı düzeltme amaçlı tekrarın, İngilizce geçmiş zaman fiil çekimlerinin öğrenimine olan etkisini incelemiştir. Bu çalışma ayrıca, yazılı düzeltme amaçlı tekrarın, düzenli ya da düzensiz fiillerde daha etkili olduğunu bulmayı amaçlamıştır. Çalışma son olarak öğrencilerin düzeltici dönüt hakkındaki görüşlerini araştırmıştır. İngilizce öğrenen kırk sekiz Türk öğrenci, ön test, deneyden hemen sonra yapılan test ve geciktirilmiş test desenli bu çalışmaya katılmıştır. Bu öğrenciler rastgele olarak, deney grubu (düzeltme amaçlı tekrar) ve hiç dönüt almayan kontrol grubuna atanmıştır. Sonuçlar, deney grubunun, kontrol grubundan istatistiki anlamda daha başarılı olduğunu ve hem düzenli hem de düzensiz fiil çekimlerinde önemli edinimler kazandığını göstermektedir. Ancak kontrol grubu, hiçbir testte istatistiki olarak gelişme sağlayamamıştır. Çalışmada ayrıca, deney grubunun, düzensiz fiillerde, düzenli fiillere oranla daha başarılı olduğu sonucu çıkmıştır. Deneyin sonunda, deney grubundaki yedi kişiye uygulanan anket ise, katılımcılarının çoğunun düzeltici dönütü tercih ettiğini ve düzeltici dönüt hakkında olumlu fikirleri olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, yazılı düzeltme tekniği hakkında ümit veren bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study examined the effects of written recast, a type of corrective feedback, on the acquisition of English past tense verb conjugations. The study also aimed to find whether written recast helped learners learn regular or irregular past tense verb conjugations to a more significant degree. Forty-eight Turkish learners of English participated in this study with pre-test, immediate post-test, delayed post-test design and were randomly assigned to two groups: experimental (recast) group or control group which received no feedback. Results show that experimental group significantly outperformed control group and had significant achievements on both regular and irregular verb conjugations, while control group was not able to perform significantly on any of the tests. It was also found that the experimental group performed better on irregular verb conjugations than regular verb conjugations. Finally, a questionnaire was administered to seven participants in experimental group to get their perceptions about corrective feedback. The results reveal the fact that the majority of the participants in the questionnaire prefer to be corrected and have a positive image of corrective feedback. Overall, the study has promising results about written corrective feedback.