Fen bilgisi öğretmen adaylarının üstbilişsel farkındalıkları ile mantıksal düşünme becerileri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between pre-service science teachers' metacognitive awareness with logical thinking skills and academic achievements
- Tez No: 366258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının üstbiliş farkındalık düzeyleri ile mantıksal düşünme becerileri ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, 2011–2012 eğitim öğretim yılında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenimlerine devam eden 2., 3. ve 4. sınıf 361 öğretmen adayı üzerinde yapılmıştır. Üstbiliş farkındalık düzeylerini ölçmek amacıyla Üstbilişsel Farkındalık Envanteri (ÜFE) ve mantıksal düşünme becerilerini ölçmek amacıyla Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT) uygulanmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler, SPPS 15.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizinde Pearson-Moment Çarpım Korelasyonu, bağımsız örneklemler için t-testi ve regresyon analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının üstbiliş farkındalık düzeyleri ve mantıksal düşünme becerileri ile akademik başarı arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Üstbilişsel farkındalık ve akademik başarı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte mantıksal düşünme becerisi ve akademik başarı arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Analizler sonucunda üstbilişsel farkındalık ve mantıksal düşünme becerisi akademik başarının yordayıcısıdır denilebilir. Ayrıca öğretmen adaylarının akademik başarıları, üstbilişsel fakındalıkları ve mantıksal düşünme becerileri cinsiyet faktörüne göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre akademik başarı ve üstbilişsel farkındalık cinsiyet açısından değişmektedir. Kız öğretmen adayları erkek öğretmen adaylarından daha başarılı olduğu ve kız öğretmen adaylarının daha yüksek üstbilişsel fakındalığa sahip olduğu söylenebilir. Buna karşın öğretmen adaylarının mantıksal düşünme becerisi ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between pre-service science teachers' metacognitive awareness inventory with logical thinking skills and academic achievement. This research was conducted in the Gazi Faculty of Education Science Teaching Department at Gazi University with 361 sophomore, junior, and senior students in 2011-2012 academic year. The data were collected through both Metacognitive Awareness Inventory and the Test of Logical Thinking Skills. During the research, the collected data were analyzed using Pearson product-moment correlation coefficient, independent samples t-test, and linear regression on SPSS. According to the results, a positive relationship is evident between pre-service science teachers metacognitive awareness and logical thinking skills. There is a significant relationship between metacognitive awareness and grade point average (GPA) scores. In addition, there is a considerable relationship between logical thinking skills and GPA scores. The research results suggest that metacognitive awareness and logical thinking skills are positive predictors of academic achievement. Also, it was examined whether academic achievement, metacognitive awareness and logical thinking skills differ according to gender. Results show that pre-service teachers' academic achievement and metacognitive awareness levels differ significantly in terms of gender. Female pre-service teachers are more successful than male pre-service teachers. Besides, female pre-service teachers' metacognitive awareness levels are higher than that of male pre-service teachers. However, the significant relationship is not found between logical thinking skills with respect to the gender.